Određivanje AST je indikovano prilikom dijagnoze, diferencijacije i praćenja hepatobilijarnih oboljenja, srčanog infarkta ili oštećenja skeletnih mišića.
Određivanje AST je indikovano prilikom dijagnoze, diferencijacije i praćenja hepatobilijarnih oboljenja, srčanog infarkta ili oštećenja skeletnih mišića.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Aspartat aminotransferaza (AST) je enzim koji je prisutan u mnogo ćelija u organizmu, ali je najzastupljeniji u srcu i jetri i, donekle, u bubrezima i mišićima. Kod zdravih osoba nivo AST-a u krvi je nizak. Povišeni serumski nivo ustanovljen je kod bolesti koje uključuju ova tkiva. Kada jetra ili mišići pretrpe traumu, oslobađaju AST u krvotok. Ovo čini AST odličnim markerom za procenu oštećenja jetre.
Jetra je vitalni organ, smeštena na gornjoj desnoj strani abdominalne regije, ispod rebarnog luka. Uključena je u mnogo važnih funkcija u organizmu. Jetra je organ koji metaboliše nutriente u organizmu, stvara žuč, kako bi se svarile masti, produkuje veliki broj funkcionalno bitnih proteina kao što su faktori koagulacije i metaboliše potencijalno toksične supstance u bezopasne, koje organizam može da koristi ili ekskretuje.
Brojna su stanja koja mogu da dovedu do povećanja nivoa AST-a u krvi. Ispitivanje AST je najkorisnije kod: detekcije oštećenja jetre, kao posledice hepatitisa, toksičnog uticaja lekova na jetru, ciroze ili alkoholizma. Hepatobilijarna obolenja, kao što su ciroza, metastatični karcinom i virusni hepatitis takođe povećavaju nivo serumske AST. AST nije specifičan samo za jetru i može biti povišen i u stanjima koja utiču i na druge organe. Nakon infarkta miokarda, serumska AST je povišena i dostiže najviši nivo dva dana nakon napada.
AST se najčešće određuje zajedno sa analitom ALT (alanin aminotransferaza). Oba enzima su prisutna u jetri i njihov porast je povezan sa oštećenjem jetre. Izračunati odnos AST/ALT – De Ritis koeficijent je korisna alatka u diferencijaciji uzroka oštećenja jetre, kao i za potvrdu da li povišeni nivoi potiču iz nekog drugog žarišta (srce, skeletni mišići). De Ritisov koeficijent < 0,1 govori o umerenom oštećenju i vezuje se uglavnom za inflamatorna oboljenja, dok De Ritisov koeficijent > 0,1 govori o teškom oštećenju jetre i potencijalno o nekrozi.
Detektovana su dva izoenzima AST, citoplazmatični i mitohondrijalni. U normalnom serumu javlja se samo citoplazmatični izoenzim, dok je mitohondrijalni, zajedno sa citoplazmatičnim izoenzimom, detektovan u serumu pacijenata sa koronarnim i hepatobilijarnim obolenjima.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije AST određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti AST je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.