Anti-La/SS-B (Lupusni antigen/Anti-Sjögren sindrom B antigen) su autoantitela koja se sreću kod pacijenata sa Sjögrenovim sindromom i sistemskim eritemskim lupusom (SLE). Ovaj test se koristi za kvantitativno određivanje anti-La/SS-B antitela. Služi kao pomoć pri postavljanju diferencijalne dijagnoze autoimunskih oboljenja.
Uzorak seruma.
Kao pomoć pri postavljanju dijagnoze i praćenju autoimunskih oboljenja.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Imunski sistem se bori protiv infekcije uz pomoć antitela. Antitela se normalno proizvode kao odgovor na antigene (proteine i strane supstance u organizmu), koje uglavnom odgovaraju infektivnim organizmima. Ponekad antitela identifikuju normalne proteine u organizmu kao infektivne („strane“) i napadnu ih, pokrećući kaskadu inflamacije. Ova antitela se nazivaju autoantitela i izazivaju napad organizma na sopstvene ćelije.
Anti-La/SS-B (Lupusni antigen/Anti-Sjögren sindrom B antigen) su autoantitela koja se sreću kod pacijenata sa Sjögrenovim sindromom i sistemskim eritemskim lupusom (SLE). SSB je protein koji se nalazi u ćelijskom jedru i citoplazmi, gde igra važnu ulogu u različitim procesima metabolizma RNK. Posreduje u procesu nastajanja transkripta RNK polimeraze III i pre-tRNK. Osobe sa Sjögrenovim sindromom i SLE često proizvode autoantitela protiv specifičnih klasa RNK za vezivanje proteina i time remete održavanje homeostaze imunskog sistema.
Anti-SS-B/La antitela se primarno nalaze u serumu pacijenata sa Sjögrenovim sindromom (učestalost oko 60%) i kod pacijenata sa SLE (učestalost 15%). Prisustvo ovih antitela je povezano sa ranijom manifestacijom oboljenja, disfunkcijom žlezda i ekstraglandularnim oboljenjima koja pogađaju bubrege, pluća i jetru. Kod SLE mogu se javiti i nekoliko godina pre kliničke manifestacije oboljenja. Dodatno, anti-La/SS-B antitela se mogu naći kod pacijenata sa:
Anti-SS-B/La antitela predstavljaju deo tzv. ekstraktivnog nuklearnog antigen panela (engl. extractable nuclear antigen-ENA). ENA je panel koji detektuje prisustvo autoantitela u krvi koja reaguju sa proteinima u ćelijskom jedru i čini ga 6 glavnih proteina (Ro, La, Sm, RNP, Scl-70 i Jo1). ENA panel se koristi kao prateći test kod pozitivnih antinuklearnih antitela u cilju dijagnoze autoimunskih bolesti, njihovog razlikovanja i praćenja.
4-ENA panel se koristi kao pomoć pri postavljanju dijagnoze mešovite bolesti vezivnog tkiva, SLE i Sjögrenovog sindroma i uključuje:
6-ENA panel se koristi kao pomoć pri dijagnozi skleroderme i polimiozitisa i pored gore nabrojanih antitela uključuje:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije anti-La/SS-B antitela određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti anti-La/SS-B antitela je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.