Anti-La/SS-B antitela

Anti-La/SS-B antitela

  • Anti-SS-B (La)
Cena u privatnim laboratorijama za Anti-La/SS-B antitela je od 1161 - 3190 din.
  • O analizi

    Anti-La/SS-B (Lupusni antigen/Anti-Sjögren sindrom B antigen) su autoantitela koja se sreću kod pacijenata sa Sjögrenovim sindromom i sistemskim eritemskim lupusom (SLE). Ovaj test se koristi za kvantitativno određivanje anti-La/SS-B antitela. Služi kao pomoć pri postavljanju diferencijalne dijagnoze autoimunskih oboljenja.

  • Uzorak

    Uzorak seruma.

  • Kada se ispituje?

    Kao pomoć pri postavljanju dijagnoze i praćenju autoimunskih oboljenja.

  • Priprema

    Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.

  • Detaljan opis

    Imunski sistem se bori protiv infekcije uz pomoć antitela. Antitela se normalno proizvode kao odgovor na antigene (proteine i strane supstance u organizmu), koje uglavnom odgovaraju infektivnim organizmima. Ponekad antitela identifikuju normalne proteine u organizmu kao infektivne („strane“) i napadnu ih, pokrećući kaskadu inflamacije. Ova antitela se nazivaju autoantitela i izazivaju napad organizma na sopstvene ćelije.

    Anti-La/SS-B (Lupusni antigen/Anti-Sjögren sindrom B antigen) su autoantitela koja se sreću kod pacijenata sa Sjögrenovim sindromom i sistemskim eritemskim lupusom (SLE). SSB je protein koji se nalazi u ćelijskom jedru i citoplazmi, gde igra važnu ulogu u različitim procesima metabolizma RNK. Posreduje u procesu nastajanja transkripta RNK polimeraze III i pre-tRNK. Osobe sa Sjögrenovim sindromom i SLE često proizvode autoantitela protiv specifičnih klasa RNK za vezivanje proteina i time remete održavanje homeostaze imunskog sistema.

    Anti-SS-B/La antitela se primarno nalaze u serumu pacijenata sa Sjögrenovim sindromom (učestalost oko 60%) i kod pacijenata sa SLE (učestalost 15%). Prisustvo ovih antitela je povezano sa ranijom manifestacijom oboljenja, disfunkcijom žlezda i ekstraglandularnim oboljenjima koja pogađaju bubrege, pluća i jetru. Kod SLE mogu se javiti i nekoliko godina pre kliničke manifestacije oboljenja. Dodatno, anti-La/SS-B antitela se mogu naći kod pacijenata sa:

    • reumatoidnim artritisom,
    • poliklonalnom hipergamaglobulinemijom,
    • krioglobulinemijom.

    Anti-SS-B/La antitela predstavljaju deo tzv. ekstraktivnog nuklearnog antigen panela (engl. extractable nuclear antigen-ENA). ENA je panel koji detektuje prisustvo autoantitela u krvi koja reaguju sa proteinima u ćelijskom jedru i čini ga 6 glavnih proteina (Ro, La, Sm, RNP, Scl-70 i Jo1). ENA panel se koristi kao prateći test kod pozitivnih antinuklearnih antitela u cilju dijagnoze autoimunskih bolesti, njihovog razlikovanja i praćenja.

    4-ENA panel se koristi kao pomoć pri postavljanju dijagnoze mešovite bolesti vezivnog tkiva, SLE i Sjögrenovog sindroma i uključuje:

    • anti-RNP - anti-ribonukleoprotein
    • anti-Sm - Smith antitela
    • anti-SS-A (Ro) - anti-Sjögren sindrom A
    • anti-SS-B (La) - anti-Sjögren sindrom B

    6-ENA panel se koristi kao pomoć pri dijagnozi skleroderme i polimiozitisa i pored gore nabrojanih antitela uključuje:

    • anti-Sci-70 - skleroderma antitela
    • anti-Jo-1 – anti histidil tRNK-sintaza antitela.

  • Tvoji rezultati su van referentnih vrednosti?

    Saznaj u roku od 4h šta to znači!

    Pokreni tumačenje laboratorijskih nalaza

    Napomena

    Koncentracije anti-La/SS-B antitela određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti anti-La/SS-B antitela je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.

      Literatura
    1. John G. Routsias, Autoantibodies (Second Edition), 2007.
    2. 2017 review completed by Boris Calderon, MD, DABCC, FAACC, Associate Medical Advisor, Eli Lilly and Company.
    3. Aggarwal A. Role of autoantibody testing. Best Pract Res Clin Rheumatol 2014;28(6):907-920.
    4. Ortega-Hernandez O, Shoenfeld Y. Mixed connective tissue disease: An overview of clinical manifestations, diagnosis and treatment. Best Pract Res Clin Rheumatol  2012; 26(1):61-72.
    5. Arthur Kavanaugh, Russell Tomar, John Reveille, Daniel H. Solomon, and Henry A. Homburger. (2000) Guidelines for clinical use of the antinuclear antibody test and tests for specific autoantibodies to nuclear antigens. Archives of Pathology & Laboratory Medicine 2000; 124(1):71-81.

Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.