Ovaj imunoesej se koristi za kvantifikaciju SHBG-a, čije su vrednosti značajne u poremećajima kao što su hirzutizam, akne, sindrom policističnih jajnika, Kushing-ov sindrom, akromegalija, hipotiroidizam i hiperprolaktinemija.
Serum. Li-heparin plazma
Koncentracije ovog parametra su poremećene kod velikog broja oboljenja, među kojima su: hipertiroidizam, hipergonadizam, androgena neosetljivost i hepatična ciroza. Zatim u stanjima kao što su: hiperprolaktinemija, sindromi sa prekomernom aktivnošću androgenih hormona. Na koncentraciju utiču i neki lekovi: antikonvulzivi, lekovi za štitnu žlezdu, androgeni i estrogeni.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Seks-hormon vezujući globulin (SHBG ) je glikoprotein, sintetiše se u jetri, vezuje za sebe i transportuje testosterone i 5-dihidro testosterone visokim afinitetom, a estradiol nešto nižim afinitetom. Ovaj glikorpotein ima jedno vezujuće mesto za steroidne hormone, molekulske mase 80000-100000 Daltona, sastoji se iz dve subjedinice, koje su slične po veličini.
SHBG je prisutan u višim koncentracijama kod žena, nego kod muškaraca, usled višeg odnosa estrogena i androgena kod žena. Iz istog razloga, SHBG nivoi mogu biti povišeni u kasnoj trudnoći ili nakon uzimanja estrogena. Unos androgena, pre svega testosterona i terapija lekovima kao što je danazol, povezuje se sa sniženim vrednostima SHBG-a.
Testosteron se kroz cirkulaciju transportuje primarno vezan za SHBG, a zatim u određenom procentu vezan i za albumin i kortizol vezujući globulin (CBG). Kako varijacije u nivoima transportnog proteina utiču na koncentraciju cirkulišućeg tetosterona, SHBG nivoi se mere kao dodatak određivanju koncentracije ukupnog testosterona.
Index slobodnih androgena (Free androgen index- FAI), koji se računa kao odnos testosterona i SHBG-a, se pokazao kao koristan indikator abnormalnosti androgenog statusa, u stanjima kao što je hirzutizam.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije SHBG određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti SHBG je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva bolesti. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.