TIBC - Ukupni kapacitet vezivanja gvožđa

TIBC - Ukupni kapacitet vezivanja gvožđa

  • TIBC (engl. Total Iron Binding Capacity)
Cena u privatnim laboratorijama za TIBC - Ukupni kapacitet vezivanja gvožđa je od 110 - 630 din.
  • O analizi

    Test se koristi za određivanje vrednosti TIBC-a u serumu. Služi za procenu statusa gvožđa u organizmu, diferencijalnu dijagnozu anemija a rezultat se tumači uz ostale testove (gvožđe, UIBC, transferin, feritin).

  • Uzorak

    Uzorak seruma ili plazme.

  • Kada se ispituje?

    Određivanje TIBC služi za praćenje nedostatka ili povećanja koncentracije gvožđa u organizmu, zajedno sa ostalim testovima uz kliničku sliku za postavljanje dijagnoze anemije. Za praćenje terapije gvožđem, detekciju opterećenja i akumulacije gvožđa.

  • Priprema

    Uzorak krvi uzimati ujutru nakon noćnog gladovanja, 12 sati posle poslednjeg obroka. TIBC je najbolje određivati između 7h i 10h ujutru, a razlog je cirkadijalni ritam gvožđa (varijacija u toku dana). Ne određivati koncentraciju TIBC neposredno posle oralne (10 dana), intravenozne (3 dana) ili intramuskularne (mesec dana) terapije gvožđem. Sokove obogaćene vitaminima ne piti 24 do 48 sati pre odlaska u laboratoriju.

  • Detaljan opis

    Gvožđe se u organizmu nalazi kao: funkcionalno, transportno i deponovano. Transportovanje gvožđa između mesta apsorpcije, deponovanja i korišćenja, omogućeno je pomoću transferina. Transferin čini kompleks trovalentnog gvožđa i proteina apotransferina. Apotransferin je glikoprotein koji se sintetiše u jetri i njegova koncentracija je proporcionalna statusu gvožđa. Apotransferin je sastavljen od dva globularna domena i svaki od tih domena sadrži po jedno vezujuće mesto za gvožđe. Afinitet vezivanja apotransferina i gvožđa zavisi od pH vrednosti i smanjuje se snižavanjem pH ispod 6,5.

    U zavisnosti od toga koliko je gvožđa vezano za transferin u plazmi, govorimo o zasićenosti transferina. Normalno je da je samo 1/3 zasićena gvožđem, dok su 2/3 slobodne za vezivanje dodatnih količina gvožđa.

    TIBC je ukupni (maksimalni) kapacitet vezivanja gvožđa za transferin.

    UIBC (engl. unsaturated iron binding capacity) je slobodni (rezervni) kapacitet transferina da vezuje gvožđe.

    TIBC je jednak zbiru slobodnog gvožđa i UIBC-a u krvnoj plazmi:  TIBC=Fe+UIBC

    Oba parametra mogu da variraju u zavisnosti od metabolizma i količine gvožđa u organizmu

    Transferin prenosi gvožđe od ćelija koštane srži, retikuloendotelnog sistema, parenhimskih ćelija do ciljnih ćelija koje imaju transferinske receptore i koje koriste gvožđe za sintezu određenih jedinjenja.

    Preuzimanje gvožđa uglavnom se odvija stvaranjem kompleksa transferin-transferinski receptor na površini ćelija.

  • Imaš snižen ili povišen rezultat za
    TIBC - Ukupni kapacitet vezivanja gvožđa?

    Isprobaj uslugu online tumačenja laboratorijskih nalaza.

    Pokreni tumačenje nalaza

    Napomena

    Koncentracije TIBC određenog testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti TIBC-a je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Preporuka je da se svi parametri statusa gvožđa određuju iz istog uzorka. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima (krvna slika, Fe, UIBC, transferin, feritin) kao i kliničkom slikom pacijenta i istorijom bolesti.

    Preporuka je da se ne koristi hemoliziran, lipemičan ili ikteričan uzorak.

    Biološki činioci koji utiču na povišene vrednosti rezultata su: dnevni ritam, telesni napor, hemokoncentracija, trudnoća, estrogeni, oralni kontraceptivi.

    Lekovi koji utiču na snižene vrednosti su: androgeni, glukokortikoidi.

    U toku terapije gvožđem ne treba određivati vrednosti TIBC-a.

    Na rezultat TIBC utiče i transfuzija krvi.

      Literatura

Jelena Kotur Stevuljević, Dr sc., redovni profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu

Rođena 1969. godine u Smederevu. Diplomirala, a kasnije odbranila magistarski i doktorski rad na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu iz oblasti medicinske biohemije. Na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta je zaposlena od 1996, a od 2018. i kao redovni profesor. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, a 2020. godine se našla na listi 2% najuticajnijih naučnika u svetu baziranoj na standardizovanoj metrici citiranja svih naučnika i naučnih disciplina koju je objavio Univerzitet Stanford.
 Centralna tema njenih istraživanja je razvoj analitike za kvantifikaciju oksidativnog stresa u biološkim tečnostima. Recezent svih tekstova na ovim stranicama.