Vitamin B12 (cijanokobalamin) je hidrosolubilni vitamin koji se mora unositi hranom životinjskog porekla. Sinteza koja se odigrava u debelom crevu od strane prisutnih bakterija je nedovoljna, zbog slabe resorpcije. Dnevne potrebe za ovim vitaminom su oko 2 µg. Deficijencija se javlja usled oboljenja želuca koji je odgovoran za sintezu unutrašnjeg faktora koji omogućava resorpciju ovog vitamina. Ovaj test se koristi za određivanje koncentracije vitamina B12 i omogućava postavljanje dijagnoze makrocitne anemije, procenu demencije i neuropatije.
Uzorak seruma ili plazme.
Određivanje vitamina B12 služi za praćenje nedostatka ovog vitamina, zajedno sa ostalim testovima uz kliničku sliku pacijenta, za postavljanje dijagnoze makrocitne anemije (perniciozne), za procenu demencije i neuropatije.
Uzorak krvi uzimati ujutru nakon noćnog gladovanja, 12 sati nakon poslednjeg obroka. Ne određivati koncentraciju vitamina B12 neposredno posle terapije vitaminom B12.
Vitamin B12 ili cijanokobalamin spada u grupu hidrosolubilnih vitamina. Ne sintetiše se u biljkama i glavni izvor ovog vitamina su namirnice životinjskog porekla (meso, mlečni proizvodi, jaja). Bakterije prisutne u debelom crevu sintetišu vitamin B12, ali je apsorpcija loša, a razlog tome je sinteza koja se dešava dosta nisko u crevima. Deficijencija vitamina B12 zbog nedovoljnog unosa putem hrane je retka, jer su dnevne potrebe oko 2 µg.
Deficijencija vitamina B12 nastaje zbog nedostatka unutrašnjeg faktora (resekcija želuca, hronični atrofični gastritis, prisustvo antitela na parijetalne ćelije želudca i unutrašnji faktor) ili poremećaja u apsorpciji (različita intestinalna oboljenja).
Vitamin B12 spada u grupu kobalamina ili korinoida, koji sadrže kobalt u središtu tetrapirolovog prstena.
Metabolizam ovog vitamina je kompleksan i u njemu učestvuje više faktora i transportnih proteina. U namirnicama životinjskog porekla vitamin B12 se nalazi vezan za proteine i u takvom obliku se unosi u organizam, tj. gastrointestinalni trakt. U želucu, izlučeni pepsin i hlorovodonična kiselina razlažu kompleks (vitamin B12 - protein) dovodeći do oslobađanja kobalamina. Deo slobodnog kobalamina vezuje se za R-protein ili haptokorin (oslobađaju ga salivarne i parijentalne ćelije želuca). U duodenumu se pridružuju i kompleksi kobalamina i R proteina nastalih u žuči. Pankreasni enzimi zatim razlažu R-protein iz kompleksa sa kobalaminom dobijenim iz hrane i iz žuči. Tako oslobođeni vitamin B12 se vezuje za unutrašnji faktor i kao kompleks dolazi do ileuma gde se veže za receptore (kubilin) mukoznih ćelija. Receptori ileuma imaju visok afinitet za vezivanje ovog kompleksa i na taj način kompleks ulazi u ćeliju. U ćelijama mukoze se raskida veza između vitamina B12 i unutrašnjeg faktora i dolazi do vezivanja vitamina B12 za transportne proteine TCII (transkobalamin), koji sintetiše jetra. Kompleks vitamin B12 – transkobalamin II izlazi iz ćelije i ulazi u cirkulaciju i transportuje vitamin B12 do receptora na membranama svih ćelija u organizmu. Kapacitet vezivanja TCII je ograničen i nevezani vitamin B12 (višak) se izlučuje putem urina, a to se dešava kod predoziranja vitaminom. Kobalamin se prvo transportuje do jetre, gde se i nalaze glavne rezerve ovog vitamina, oko 90%, koje se po potrebi oslobađaju (rezerve su dovoljne za 5 god).
Unutrašnji faktor je glikoprotein koga sekretuju parijetalne ćelije želuca. Do nedostatka unutrašnjeg faktora može doći kod starijih osoba sa pernicioznom anemijom kao i posle totalne gastrektomije.
Vitamin B12 ima veoma važnu ulogu u metabolizmu i učestvuje u brojnim reakcijama kao kofaktor i koenzim. Kod nedostatka ovog vitamina može doći do teškog metaboličkog oboljenja acidurije i metaboličke ketoacidoze i sintetišu se defektne masne kiseline koje se ugrađuju u ćelijsku membranu. Ugradnja ovih nefizioloških masnih kiselina u nervne ćelije čini osnovu neuropatija, koje prate nedostatak vitamina B12. Takođe učestvuje u formiranju mijelina, koji stvara zaštitni omotač oko nerava.
Još jedan poremećaj koji uključuje deficijenciju vitamina B12 i folne kiseline dovodi do poremećaja u sintezi i DNK i RNK, što dovodi do poremećaja eritropoze i hematoloških oboljenja. Perniciozna anemija se odlikuje abnormalnim makrocitnim eritrocitima. Nastaje uvećanje mase eritrocita zbog zastoja u sintezi DNK, dok RNK nastavlja da se sintetiše, tako da dolazi do uvećanja citoplazme eritrocita i njihove mase. U koštanoj srži nastaju velike ćelije tj. megaloblasti.
Kod niskih vrednosti vitamina B12 pre terapije treba proveriti uzrok deficita:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije vitamina B12 određenog testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti vitamina B12 je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta. Preporuka je da se ne koristi ikteričan, lipemičan i hemoliziran uzorak. Smanjena vrednost vitamina B12 može nastati kao posledica: vegetarijanske ishrane (10-20 godina takve ishrane, naročito u trudnoći), alkoholizma, pankreasne insuficijencije. Smanjena vrednost vitamina B12 može biti posledica upotrebe nekih lekova (antiepileptici). Kod osobe kod koje postoji nedostatak vitamina B12 i folne kiseline, uzimanjem preparata samo folne kiseline kao dodatka ishrani zamaskiraće nedostatak vitamina B12, što može dovesti do pogoršanja bolesti - neuropatije.
Jelena Kotur Stevuljević, Dr sc., redovni profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu
Rođena 1969. godine u Smederevu. Diplomirala, a kasnije odbranila magistarski i doktorski rad na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu iz oblasti medicinske biohemije. Na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta je zaposlena od 1996, a od 2018. i kao redovni profesor. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, a 2020. godine se našla na listi 2% najuticajnijih naučnika u svetu baziranoj na standardizovanoj metrici citiranja svih naučnika i naučnih disciplina koju je objavio Univerzitet Stanford. Centralna tema njenih istraživanja je razvoj analitike za kvantifikaciju oksidativnog stresa u biološkim tečnostima. Recezent svih tekstova na ovim stranicama.