Test se koristi za određivanje koncentracije hormona 17-OH progesterona.
17-OHP je koristan parametar u proceni rada nadbubrežnih žlezda, zatim kao pomoć u dijagnostici bolesti i tumora povezanih sa nadbubrežnim žlezdama, ali najveći značaj ima u dijagnostici naslednog oboljenja kongenitalne adrenalne hiperplazije. Pomoćni je parametar u dijagnostici uzroka pojačane maljavosti i sekundarnih muških polnih karakteristika kod žena (hirzuitizam i virilizam) i u dijagnostici preuranjenog puberteta kod dečaka.
Serum, EDTA ili heparinizirana plazma
Uzorke seruma poželjno je odvojiti i čuvati do testiranja na hladnom, za odloženo testiranje moguće je zamrznuti uzorke, poznata interferencija je biotin.
Klinički značaj ispitivanja koncentracije 17-OHP (zajedno sa drugim hormonima i parametrima) je u sledećem:
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. 17-OHP podleže dnevnim varijacijama, viši je ujutru nego uveče.
17-OHP je prekursor u sintezi mineralo i glukokortikoida u kori nadbubrega, što je njegova najvažnija uloga. U kori nadbubrežnih žlezda iz holesterola enzimskim delovanjem nastaje progesteron, a iz njega dejstvom ključnog enzima 17α-hidroksilaze nastaje 17-OHP. Sinteza i dalji metabolizam ovog hormona je šematski prikazana na slici dole.
U zonama fasciculata i glomerulosa nadbubrega iz 17-OHP nastaju, delovanjem enzima hidroksilaza, kortizol i aldosteron, ključni hormoni za regulaciju metabolizma ugljenih hidrata, proteina, masti i elektrolita u organizmu, regulaciju krvnog pritiska i održavanje imuniteta. Sintezu hormona u kori nadbubrega reguliše hipofizni hormon ACTH. Osim u nadbubregu, male količine 17-OHP nastaju u polnim žlezdama. Kao hormon, 17-OHP nema značajnu aktivnost u ciljnim tkivima, ali ukoliko postoji deficijencija enzima koji učestvuju u metaboličkom putu njegove transformacije do kortizola ili aldosterona, dolazi do nagomilavanja ovog hormona u nadbubregu i cirklulaciji, te se on usmerava ka sintezi androgenih hormona, koji regulišu polni razvoj. Zbog svega navedenog, 17-OHP je koristan pokazatelj u kom delu procesa sinteze hormona nadbubrega postoji problem te je od izuzetne važnosti za dijagnostiku određenih bolesti.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije 17-OHP određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti 17-OHP je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultate ovog testa ne treba interpretirati kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa će interpretirati lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. 17-OHP je poželjno tumačiti zajedno sa ACTH i nivoima drugih adrenalnih hormona.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.