A1AT - Alfa1-antitripsin

A1AT - Alfa1-antitripsin

  • A1AT
  • AAT
Cena u privatnim laboratorijama za A1AT - Alfa1-antitripsin je od 500 - 1950 din.
  • O analizi

    α1-antitripsin je protein koji ima funkciju inhibitora enzima proteaza. Određivanje njegove koncentracije se koristi kao dodatni pokazatelj u dijagnostici oboljenja povezanih sa njegovom deficijencijom poput emfizema pluća, porodične hronične opstruktivne bolesti pluća ili ciroze jetre.

  • Uzorak

    Serum, plazma. Odbaciti lipemične uzorke.

  • Kada se ispituje?

    Ispitivanje α1-antitripsina značajno je u proceni uzroka pojave emfizema i hroničnih opstruktivnih bolesti pluća. Druge indikacije za određivanje ovog parametra imaju veze sa teškim oštećenjima jetre već u ranom životnom dobu, poput hepatitisa kod odojčadi i ciroze jetre kod dece i odraslih.

  • Priprema

    Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju, osim uobičajenog 12h gladovanja pre davanja krvi. Ukoliko se koristi kontraceptivna ili estrogena terapija korisno je napomenuti pre testiranja kako bi se preciznije tumačili dobijeni rezultati.

  • Detaljan opis

    α1-antitripsin je glikoprotein koji se sintetiše u jetri i ima sposobnost neutralisanja proteaza u organizmu. A1AT deluje na tripsin, himotripsin, renin, kalikrein, trombin, plazmin, kolagenazu, a najznačajnije dejstvo ima na inhibiciju elastaze koja se oslobađa iz lizozima neutrofila tokom fagocitoze u odbrambenim reakcijama (povreda, zapaljenje) u tkivu pluća. Elastaza je proteaza zaslužna za razaranje pre svega stranih proteina u organizmu. Inhibicijom elastaze sprečava se njeno potencijalno razarajuće dejstvo na parenhim pluća, na zidove krvnih sudova i alveola, čime se održava njihova elastičnost. Tačnije, kao mali molekul, A1AT ima sposobnost prolaska iz cirkulacije u tkivnu tečnost, vezuje za sebe proteazu i u kompleksu je vraća u cirkulaciju odakle se transportuje u jetru gde se razlaže do aminokiselina. A1AT kodiran je genom sa dva alela – SerpinA1 gen je kodominantan. Ako postoji mutacija u nekom od alela ovog gena onda se sintetiše malo A1AT ili je on nefunkcionalan protein. Postoji nekoliko fenotipova, pri čemu dominira fenotip MM koji je predstavljen funkcionalnim α1-antitripsinom u dovoljnoj koncentraciji u krvi (u odnosu na druge izoforme ovog enzima ima 100% aktivnosti). Drugi fenotipovi, poput onih sa Z, S, P i null mutacijama, karakterišu se smanjenim koncentracijama A1AT što prate ozbiljna oštećenja tkiva pluća i jetre. Pri tome Z izoforma pokazuje 15% normalne aktivnosti, S - 60% aktivnosti, P-25%, null – 0%. Postoji nasledni deficit α1-antitripsina povezan sa Z fenotipom koga prate emfizemi i opstruktivne bolesti pluća kod dece i odraslih, kao i pojava ozbiljnih oštećenja jetre već kod odojčadi usled nagomilavanja nefunkcionalnog A1AT u parenhimu jetre. Opšte prihvaćena referentna vrednost za koncentraciju AAT je 0,9-2,0 g/L; kod osoba kod kojih je koncentracija <0,7 g/L potrebno je uraditi fenotipizaciju ili genotipizaciju AAT posebno ako imaju pozitivnu istoriju bolesti pluća ili jetre u porodici. Kod pacijenata sa koncentracijom ispod 0,56 g/L potrebna je infuzija ovog proteina jednom nedeljno kao terapija da bi se sprečio razvoj bolesti pluća ili jetre, odnosno da bi se ove bolesti stavile pod kontrolu.

    α1-antitripsin je pozitivni reaktant akutne faze što znači da se povećava njegova koncentracija u krvi u zapaljenskim reakcijama. Njegova koncentracija u krvi je povećana u različitim malignitetima, traumama, trudnoći, kod terapije estrogenima ili kod pacijentkinja koje uzimaju oralne kontraceptive. Novorođene bebe imaju više koncentracije ovog proteina verovatno zbog majčinog estrogena.

    Koncentracija ovog proteina je viša kod žena pre menopauze, kao i kod starijih osoba.

  • Imaš snižen ili povišen rezultat za
    A1AT - Alfa1-antitripsin?

    Isprobaj uslugu online tumačenja laboratorijskih nalaza.

    Pokreni tumačenje nalaza

    Napomena

    Koncentracije α1-antitripsina određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova, ali i od uzrasta i pola. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji.

    Rezultate testa se ne mogu koristiti kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa ne bi trebalo koristiti kao samostalni dijagnostički parametar, već ih lekar treba interpretirati zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.

    Trudnoća i upotreba oralnih kontraceptivnih pilula i estrogena uzrok su fiziološki povećane koncentracije alfa1-antitripsina.

      Literatura
    1. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Edited by CA Burtis, ER Ashwood, DE Bruns. St. Louis, MO. Elsevier Saunders, 2012; 530-532.
    2. Greulich T, Nell C, Herr C, Vogelmeier C, Kotke V, Wiedmann S, Wencker M, Bals R, Koczulla AR.Results from a large targeted screening program for alpha-1-antitrypsin deficiency: 2003 - 2015.Orphanet J Rare Dis. 2016 Jun 10;11(1):75. doi: 10.1186/s13023-016-0453-8.
    3. Lascano JE, Campos MA. The important role of primary care providers in the detection of alpha-1 antitrypsin deficiency. Postgrad Med. 2017 Nov;129(8):889-895. doi: 10.1080/00325481.2017.1381539. Epub 2017 Oct 5. Review.
    4. https://labtestsonline.org/tests/alpha-1-antitrypsin, pristupljeno Maj 2019.
    5. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=alpha_1_antitrypsin, pristupljeno Maj 2019.
    6. https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Overview/8161, pristupljeno Januar 2020.

Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.