Test se koristi za određivanje koncentracije adrenokortikotropnog hormona u plazmi. Koristi se u kombinaciji sa testom za određivanje koncentracije hormona kortizola kao pomoć u dijagnostici i praćenju poremećaja rada nadbubrežnih žlezda i hipofize, odnosno stanja u organizmu povezanih sa viškom ili manjkom kortizola.
Uzorak koji se koristi za testiranje je EDTA plazma. Hepariniziranu ili citratnu plazmu ne bi trebalo koristiti, kao ni serum zbog stabilnosti analita. Poželjno je da se uzorak do testiranja drži na hladnom i što pre centrifugira, po mogućstvu u centrifugi koja ima rashladni sistem. Hemolizirane uzorke odbaciti zbog mogućih lažno sniženih vrednosti ACTH. Uzorkovanje je preporučljivo vršiti u ranim jutranjim časovima, najbolje između 7 i 9 časova.
Određivanje koncentracije ACTH trebalo bi uraditi nakon što se utvrdi poremećena koncentracija kortizola u krvi, odnosno kada se pojave simptomi povezani sa smanjenim ili povećanim delovanjem kortizola. Dobijeni rezultati se interpretiraju uvek u kombinaciji sa rezultatima koncentracije kortizola
Povišena koncentracija kortizola u krvi dovodi do sledećih simptoma i poremećaja:
Snižena koncentracija kortizola u krvi dovodi do:
Drugi razlog za ispitivanje koncentracije ACTH može biti pomoć u dijagnostikovanju poremećaja i promena (najčešće tumora) hipofize i hipotalamusa, tj. stanja sa simptomima neobjašnjivog gubitka težine, poremećaja polnih funkcija, neregularnog menstrualnog ciklusa, učestalog noćnog mokrenja, poremećaja vida i učestalih glavobolja.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. Poželjno je da se osoba ne izlaže stresu pre odlaska u laboratoriju, jer je to činilac koji može povećati vrednosti ACTH. Pošto se u nekim stanjima ACTH koristi kao lek/terapeutsko sredstvo važno je to napomenuti pre davanja krvi. Ukoliko pacijent koristi steroidne supstance takođe je važno da da taj podatak radi pravilne interpretacije rezultata.
Adrenokortikotropni hormon je u hemijskom smislu protein, tačnije polipeptid čije su N-terminalne 24 aminokiseline odgovorne za specifičnost dejstva, a to je stimulacija rada nadbubrežnih žlezda i oslobađanje glukokortikoida (kortizola). Sinteza ACTH odvija se u kortikotropnim ćelijama adenohipofize. Hipofiza je žlezda smeštena u bazi lobanje koja se anatomski deli na adenohipofizu (prednji lobus) i neurohipofizu (zadnji lobus) i produkuje hormone pod dejstvom hipotalamusa. ACTH se u hipofizi produkuje pod dejstvom CRH (kortikotropin-oslobađajućeg hormona hipotalamusa) kao prekursorski protein pro-opiomelanokortin (POMC), iz koga se oslobađa aktivni oblik ACTH hidrolizom neaktivnog dela polipeptidnog lanca. ACTH se oslobađa u cirkulaciju i putem krvi stiže do ciljnih mesta njegovog delovanja: kora nadbubrežnih žlezda (stimuliše oslobađanje steroidnih hormona glukokortikoida) i koža (stimuliše pigmentaciju). Dejstvo glukokortikoida (kortizola) ispoljava se kao uticaj na metabolizam proteina, glukoze i masti u organizmu, supresija imunskog odgovora i regulacija krvnog pritiska.
Sekrecija ACTH je pulsirajuća, tj. ima cirkadijalni ritam koji zavisi od kortizola i CRH, te je najveća koncentarcija jutarnja, oko 8 časova, a najniža noćna. Normalno se koncentracija ACTH povećava kada padne koncentracija kortizola u krvi i obrnuto, snižava se kada se povisi koncentracija kortizola u krvi. Ovo predstavlja dejstvo negativne povratne sprege, tj. način kontrole sinteze hormona u organizmu. Kada padne nivo kortizola, oslobađa se CRH iz hipotalamusa koji deluje na sintezu i oslobađanje ACTH u hipofizi, a on dalje deluje na koru nadbubrežnih žlezdia i oslobađa kortizol. Povećana koncentracija kortizola u krvi sprečiće dalje oslobađanje ACTH delovanjem na hipotalamus. Zato svako stanje koje naruši integritet sprege hiptalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda dovodi do poremećaja nivoa ACTH.
ACTH se određuje kao pomoć u dijagnostifikovanju i praćenju sledećih bolesti i stanja:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije ACTH određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti ACTH je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Dobijeni rezultati izražavaju se u pg/mL. Zavisno od metode i karakteristika testa referentni opsezi se razlikuju. Većina testova daje referentni opseg od 7 do 60 pg/mL nevezano za uzrast i pol. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. Rezultati ovog testa se ne smeju tumačiti kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa će interpretirati lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.