Određivanje ALT je indikovano prilikom dijagnoze, diferencijacije i praćenja hepatobilijarnih oboljenja.
Serum, Li, Na-heparin, K2-EDTA plazma.
Određivanje ALT je indikovano kada postoji sumnja na oštećenje jetre. Koristi se u diferencijalnoj dijagnozi oboljenja jetre. Obično se određuje zajedno sa AST i koriste se za diferencijaciju oboljenja jetre od oboljenja srca ili mišića.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Alanin aminotransferaza (ALT) je enzim koji se pretežno nalazi u ćelijama jetre i bubrega. Mnogo manje količine se nalaze u srcu i mišićima. Funkcija ALT-a je da konvertuje alanin, aminokiselinu iz proteina, u piruvat, glavnog posrednika u stvaranju energije na nivou ćelija. Kod zdravih osoba, ALT nivoi u krvi su niski. Kod oštećenja jetre, ALT se oslobađa u krv, obično pre pojave očiglednih manifestacija oštećenja jetre, kao što je žutica.
ALT je odličan parametar u ranoj detekciji oštećenja jetre.
Jetra je vitalni organ, smeštena na gornjoj desnoj strani abdominalne regije, ispod rebarnog luka. Uključena je u mnogo važnih funkcija u organizmu. Jetra je organ koji metaboliše nutriente u organizmu, stvara žuč kako bi se svarile masti, produkuje mnogo funkcionalno bitnih proteina kao što su faktori koagulacije, i metaboliše potencijalno toksične supstance u bezopasne, koje organizam može da koristi ili ekskretuje.
ALT se najčešće određuje u kombinaciji sa asparatat aminotransferazom (AST), u sklopu takozvanog panela analiza za funkciju jetre. Nivoi oba enzima u najvećem broju slučajeva rastu ukoliko postoji oštećenje jete, iako je ALT specifičniji za jetru i u nekim slučajevima je samo on povišen, uz normalan AST.
De Ritis koeficijent AST/ALT je korisno sredstvo u diferencijaciji uzroka i ozbiljnosti oštećenja jetre, kao i za razlikovanje oštećenja jetre od oštećenja srca ili mišića.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije ALT određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti ALT je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.