Anti-Milerov hormon se proizvodi u testisima kod muškaraca i jajnicima kod žena. Određivanje koncentracije ovog hormona kod žena služi za procenu funkcije jajnika u slučaju neplodnosti, pomoć u terapiji neplodnosti, u proceni poremećaja u sindromu policističnih jajnika (PCOS), kao tumor marker kod praćenja terapije nekih tumora jajnika. Kod muškaraca se koristi za dijagnostikovanje poremećaja povezanih sa razvojem polnih organa i neplodnosti.
Uzorak za analizu je venska krv u obliku seruma ili heparinizirane plazme. Nema interferencija, poželjno je uzorak čuvati do testiranja u odgovarajućim temperaturnim uslovima.
Određivanje koncentracije AMH radi se kada je potrebno proceniti reproduktivni potencijal žene u postupcima asisitirane fertilizacije (veštačka oplodnja), u dijagnostici sindroma policističnih jajnika, zatim u onkologiji kao mogući tumor marker kod određenih tumora jajnika, kod muškaraca u cilju dijagnostikovanja određenih polnih abnormalnosti.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Anti-Milerov hormon je glikoprotein koji spada u grupu tzv. hormona rasta, odnosno β-transformišućih faktora rasta. Ime je dobio po nemačkom anatomu i fiziologu Mileru (Johannes Peter Müller, 1801-1858), a gen za kodiranje ovog proteina nalazi se na 19. hromozomu. Uloga ovog hormona je stimulacija razvoja muških polnih organa, tako što još u embrionalnoj fazi sprečava razvoj Milerovih kanala, što su strukture iz kojih se razvijaju ženski polni organi (materica i Falopijeve tube). Sintetiše se u reproduktivnim tkivima, tj. u testisima (Sertolijeve ćelije) i jajnicima (u granuloza ćelijama antralnih i manjih preantralnih folikula gde dolazi do sazrevanja jajne ćelije). Kod muškaraca najintenzivnija produkcija ovog hormona dešava se u ranom dobu, već u fetalnom razvoju i traje sve do kraja puberteta kada polako počinje da opada. Kod žena je obrnuta situacija. U pubertetu počinje intenzivnija sinteza AMH sa ciljem regulacije menstrualnog ciklusa, tj. sazrevanja folikula i ovulacije. Na rođenju žena ima oko milion oocita u svojim jajnicima, a tokom detinjstva taj broj se smanjuje na oko 500 000, od čega samo jedan manji broj prolazi kroz proces sazrevanja tokom menstrualnog ciklusa i može učestvovati u reprodukciji. Zajedno sa FSH i LH, AMH utiče na sazrevanje folikula, odnosno jajne ćelije. Njegova uloga ogleda se u tome da kontroliše prebrz ili preterani folikularni rast balansirajući uticaj FSH i LH tokom menstrualnog ciklusa. Zato se kaže da je on marker ovarijalne rezerve, tj. broja folikula i kvaliteta jajnih ćelija sadržanih u njima. Vrednosti ovog markera proporcionalne su ovarijalnoj rezervi i opadaju tokom reproduktivnog perioda u životu žene, a postaju nemerljive nakon menopauze.
AMH se određuje sa ciljem:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije AMH određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti AMH je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Zavisno od metode i karakteristika testa referentni opsezi se razlikuju, a dodatno se diferenciraju referentne grupe zavisno od pola i uzrasta pacijenta. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji.
Rezultati testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva određenog stanja. Rezultate testa će interpretirati lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta. AMH nije samostalan parametar te je najbolje rezultate ovog testa interpretirati zajedno sa drugim parametrima poput estradiola ili FSH. Ono što mu daje prednost nad estradiolom i FSH jeste da se testiranje može raditi u bilo kom trenutku menstrualnog ciklusa i da ne zavisi od trudnoće ili upotrebe oralnih kontraceptiva.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.