Test se koristi za skrining unutrašnjeg puta koagulacije, dijagnostiku i procenu naslednih ili stečenih nedostataka faktora koagulacije (izuzev faktora VII i XIII) i prisustva inhibitora koagulacije, za preoperativnu pripremu pacijenata i za praćenje efikasnosti terapije nefrakcionisanim heparinom.
Citratna krv, bitan je odnos krvi i antikoagulansa u epruveti.
Parcijalno tromboplastinsko vreme može biti koristan parametar u sledećem:
Poželjno je noćno gladovanje pre dolaska u laboratoriju.
Parcijalno tromboplatinsko vreme je vreme (u sekundama) potrebno da se formira ugrušak krvi nakon povrede krvnog suda, odnosno vreme potrebno da se koaguliše krv nakon dodavanja reagensa u test epruvetu. Zove se parcijalno jer se raegens za aPTT razlikuje od reagensa za PT u sastavu (ne sardži tkivni faktor koji je okidač spoljašnjeg puta koagulacije). Kada dođe do povrede krvnog suda, pokreće se proces hemostaze (koagulacija i fibrinoliza) kroz niz kaskadnih reakcija u kojima učestvuju proteini- koagulacioni faktori, krvne ćelije trombociti i sam povređeni krvni sud. Postoje dva načina/puta započinjanja formiranja krvnog ugruška: spoljašnji i unutrašnji, u kojima učestvuju različiti faktori koagulacije. Oba puta spajaju se u zajednički put koagulacije koji za krajnji cilj ima formiranje krvnog ugruška. Nakon nekog vremena taj ugrušak se razlaže u procesu fibrinolize i nastavlja se normalan protok krvi. Da bi se proces hemostaze odvijao normalno potrebno je da su svi učesnici procesa prisutni u dovoljnoj meri i dovoljno funkcionalni. Svaki višak može dovesti do prekomerne tromboze, a svaki manjak do krvarenja. aPTT vreme ukazuje na kvalitet unutrašnjeg i zajedničkog puta koagulacije, tj. koristan je parametar za procenu aktivnosti faktora koagulacije koji u njemu učestvuju. Izmereno parcijalno tromboplastinsko vreme u sekundama poredi se sa vremenom aPTT-a u sekundama kod zdravih osoba.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Pacijenti sa visokim hematokritom mogu imati produženo aPTT vreme zbog analitičkog uticaja. Heparin može kontaminirati uzorak ukoliko se uzima iz iste ruke, a dešava se i da heparin izaziva trombocitopeniju pa je potrebno pratiti i nivo trombocita kod nekih pacijenata. Od izuzetne je važnosti pravilno uzorkovanje bez trauma. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.