APTT - Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme

APTT - Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme

  • a-PTT
  • APTT
Cena u privatnim laboratorijama za APTT - Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme je od 230 - 600 din.
  • O analizi

    Test se koristi za skrining unutrašnjeg puta koagulacije, dijagnostiku i procenu naslednih ili stečenih nedostataka faktora koagulacije (izuzev faktora VII i XIII) i prisustva inhibitora koagulacije, za preoperativnu pripremu pacijenata i za praćenje efikasnosti terapije nefrakcionisanim heparinom.

  • Uzorak

    Citratna krv, bitan je odnos krvi i antikoagulansa u epruveti.

  • Kada se ispituje?

    Parcijalno tromboplastinsko vreme može biti koristan parametar u sledećem:

    • Često je korišćen test u praćenju terapije pacijenata nefrakcionisanim heparinom, koji je fiziološki inhibitor koagulacije (vezuje se za antitrombin i inhibira dejstvo trombina i faktora Xa). Heparin se daje intravenozno u terapiji stanja poput duboke venske tromboze, plućne embolije i drugih, a važno je pratiti njegovo dejstvo i doziranje zbog rizika od krvarenja. Poželjno je da terapijska koncentracija heparina u plazmi dovede do produženja aPTT za 1,5 - 2,5 puta u odnosu na kontrolnu vrednost (vrednost kod pacijenta pre terapije).
    • Zajedno sa PT-om pomaže u skriningu i dijagnostici poremećaja koagulacije krvi (krvarenje ili tromboze neobjašnjivog porekla, krvarenja iz nosa, modrice, krvarenje desni) kao polazni test. PT ukazuje na promene u spoljašnjem putu, a aPTT na promene u unutrašnjem putu koagulacije. Promena u aPTT može uz dijagnostički algoritam da ukaže na deficijenciju određenih faktora koagulacije (faktori II, V, VIII, IX, X, XI, XII, zatim fibrinogen, prekalikrein, visokomolekularni kininogen) ili na prisustvo inhibitora koagulacije (lupus antikoagulans, antifosfolipidni sindrom). aPTT je osetljiv na prisustvo autoantitela usmerenih protiv koagulacionih faktora ili nespecifičnih antitela (jednim imenom nazvana su lupus antikoagulans i usmerena su protiv kompleksa fosfolipid-koagulacioni faktor). Ova antitela utiču na koagulaciju u smislu da promovišu formiranje ugrušaka, pa se povezuju sa trombotičkim epizodama u SLE, u kolagenskim vaskularnim bolestima i drugima autoimunim stanjima, dovode do pobačaja ploda, mogu se javiti nakon nekih infekcija ili upotrebe nekih lekova, a mogu se naći i kod pacijenata bez ijedne prisutne bolesti. Lupus antikoagulans se (in vitro) manifestuje kao produženo aPTT, a postoje i posebni testovi za dokazivanje lupusa kao potvrda produženog aPTT-a (LA testovi).
    • Preoperativna priprema pacijenata podrazumeva određivanje aPTT-a (naročito operacije sa mogućnošću velikog gubitka krvi).

  • Priprema

    Poželjno je noćno gladovanje pre dolaska u laboratoriju.

  • Detaljan opis

    Parcijalno tromboplatinsko vreme je vreme (u sekundama) potrebno da se formira ugrušak krvi nakon povrede krvnog suda, odnosno vreme potrebno da se koaguliše krv nakon dodavanja reagensa u test epruvetu. Zove se parcijalno jer se raegens za aPTT razlikuje od reagensa za PT u sastavu (ne sardži tkivni faktor koji je okidač spoljašnjeg puta koagulacije). Kada dođe do povrede krvnog suda, pokreće se proces hemostaze (koagulacija i fibrinoliza) kroz niz kaskadnih reakcija u kojima učestvuju proteini- koagulacioni faktori, krvne ćelije trombociti i sam povređeni krvni sud. Postoje dva načina/puta započinjanja formiranja krvnog ugruška: spoljašnji i unutrašnji, u kojima učestvuju različiti faktori koagulacije. Oba puta spajaju se u zajednički put koagulacije koji za krajnji cilj ima formiranje krvnog ugruška. Nakon nekog vremena taj ugrušak se razlaže u procesu fibrinolize i nastavlja se normalan protok krvi. Da bi se proces hemostaze odvijao normalno potrebno je da su svi učesnici procesa prisutni u dovoljnoj meri i dovoljno funkcionalni. Svaki višak može dovesti do prekomerne tromboze, a svaki manjak do krvarenja. aPTT vreme ukazuje na kvalitet unutrašnjeg i zajedničkog puta koagulacije, tj. koristan je parametar za procenu aktivnosti faktora koagulacije koji u njemu učestvuju. Izmereno parcijalno tromboplastinsko vreme u sekundama poredi se sa vremenom aPTT-a u sekundama kod zdravih osoba.

  • Imaš snižen ili povišen rezultat za
    APTT - Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vreme?

    Isprobaj uslugu online tumačenja laboratorijskih nalaza.

    Pokreni tumačenje nalaza

    Napomena

    Pacijenti sa visokim hematokritom mogu imati produženo aPTT vreme zbog analitičkog uticaja. Heparin može kontaminirati uzorak ukoliko se uzima iz iste ruke, a dešava se i da heparin izaziva trombocitopeniju pa je potrebno pratiti i nivo trombocita kod nekih pacijenata. Od izuzetne je važnosti pravilno uzorkovanje bez trauma. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.

      Literatura

Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.