Analiza za postavljanje dijagnoze reumatoidnog artritisa kao posledica infekcije streptokokom grupe A.
Serum. Plazma.
Ispitivanje anti-streptolizin O je indikovano kod sumnje na postojanje reumatoidne groznice/ reumatodinog artritisa.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Veliki broj bakterijskih antigena je identifikovan kao deo kulture streptokoka grupe A. Ovi ekstracelularni produkti su u najvećoj meri enzimski proteini i uključuju: streptolizin O, streptokinazu, hijaluronidaze, dezoksiribonukleaze (DNkaze A, B, C, D) i nikotinamid adenin nukleotidaze.
Infekcije streptokokom grupe A su jedinstvene pošto postoji velika šansa da ovakve infekcije budu praćene ozbiljnim nepurulentnim komplikacijama u vidu reumatske groznice i glomerulonefritisa. Reumatska groznica se povezuje sa infekcijom kod određenih reumatogenih serotipova (M, M3, M5, M6, M18, M19), dok se za glomerulonefritis vezuju drugi nefritogeni serotipovi (M2, M1, M49, M57, M59, M60).
Glomerulonefritis i reumatska groznica se javljaju nakon infekcije, nakon perioda inkubacije, tokom kog je pacijent asimptomatičan. Inkubacioni period za glomerulonefritis je prosečno 15 dana, dok je za reumatsku groznicu oko 20 dana.
Antistreptolizin O (ASTO, ASO) se za dijagnozu akutne streptokokne infekcije iz grupe A retko koristi, osim kada je pacijent primao antibiotike koji bi interferirali sa određivanjem testa (davali lažno negativne rezultate). Ograničenja testa postoje kod postavljanja dijagnoze neposredno nakon upotrebe antibiotske terapije. Lažno visoki titri se mogu videti u serumima koji su kontaminirani pojedinim bakterijskim sojevima i kod pacijenata sa bolešću jetre, gde prisustvo visokih koncentracija lipoproteina mogu maskirati rezultate. Iako je anti streptolizin O test jako pouzdan, dodatna analiza anti-DNkaze je indikovana iz dva razoga:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Titar anti-streptolizin O antitela određen testovima različitih proizvođača može varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Titar anti-streptolizin O antitela je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.