Androstendion

Androstendion

  • AD
Cena u privatnim laboratorijama za Androstendion je od 870 - 1700 din.
  • O analizi

    Androstendion, zajedno sa dehidroepiandrosteronom (DHEA), spada u grupu androgenih steroidnih hormona koje luče nadbubrežne ali i polne žlezde. Određivanje koncentracije ovog hormona se koristi za procenu rada nadbubrežnih žlezda, kao pomoć u dijagnostici bolesti i tumora povezanih sa nadbubrežnim žlezdama, ali najveći značaj ima kao pomoć u dijagnostici uzroka pojačane maljavosti i sekundarnih muških polnih karakteristika kod žena (hirzutizam i virilizam) i u dijagnostici preuranjenog puberteta kod dečaka. Pored toga, koristan je parametar praćenja terapije kongenitalne adrenalne hiperplazije (KAH).

  • Uzorak

    Serum, EDTA ili heparinizirana plazma.

    Uzorke seruma poželjno je odvojiti i čuvati do testiranja na hladnom, za odloženo testiranje moguće je zamrznuti uzorke, retke su interferencije. Odbaciti jako lipemične i hemolizirane uzorke.

  • Kada se ispituje?

    Klinički značaj ispitivanja nivoa androstendiona (zajedno sa drugim hormonima i parametrima) je u sledećem:

    1. Procena rada nadbubrežnih žlezda, tj. adrenalnog korteksa: pošto se sintetiše u kori nadbubrega on je koristan marker procene kvaliteta rada nadbubrega, pre svega sinteze androgenih hormona. Najčešće se radi određivanje androstendiona nakon što se utvrdi visoka koncentracija DHEAS. Klinički značajno povećanje koncentracije androstendiona sreće se kod adrenalne hiperplazije, pre svega kod kongenitalne adrenalne hiperplazije (nasledno oboljenje nedostatka enzima bitnog za sintezu hormona u nadbubrežnoj žlezdi). Tada se umesto normalne sinteze mineralokortikoida i glukokortikoida u kori nadbubrega više sintetišu androgeni hormoni, čime se između ostalog podstiče njihovo delovanje na polni razvoj i pojava simptoma virilizacije kod ženske dece, preranog ili zakasnelog puberteta kod oba pola i drugih endokrinoloških poremećaja. Androstendion može da bude pomoćni parametar za dijagnostiku KAH i praćenje glukokortikoidne terapije takvog stanja. Pojedini tumori nadbubrežnih žlezda mogu da produkuju značajno uvećane količine androstendiona, kao i ektopični ACTH-produkujući tumori (u plućima i dr.) Visoke koncentracije androstendiona mogu i ne moraju biti praćene visokim nivoima testosterona i drugih androgena u tim stanjima, što je važno za diferencijalnu dijagnostiku poremećaja ili mogućih tumora van nadbubrega (tumora jajnika ili testisa).
    2. Dijagnostika uzroka PCOS, hirzutizma i virilizacije: možda najznačajnija primena androstendiona danas je u vidu pomoćnog parametra za utvrđivanje uzroka pojave izraženih sekundarnih muških polnih karakteristika kod žena. Pojava preterane maljavosti po licu i telu, akni, dubokog glasa, ćelavosti muškog tipa, uvećanja Adamove jabučice, odsustvo ili poremećaj u menstrualnom ciklusu su sve simptomi pojačane androgene aktivnosti kod devojčica i žena. Povišena koncentracija androstendiona i drugih androgena uz granične ili povišene nivoe testosterona je povezana sa uticajem na folikule i kvalitet dlake, te pojačanom maljavošću kod žena (hirzutizam). Takođe u tim slučajevima nalaze se poremećeni nivoi i odnosi ženskih polnih hormona i hormona hipofize: LH i FSH. Prenatalno visoki nivoi androstendiona mogu uticati na to da se ne razviju u potpunosti polni organi kod devojčica, te da se mogu roditi sa nediferenciranim polnim organom, dok se kasnije primećuju znaci muških polnih karakteristika (virilizacija). Kod većine pacijentkinja sa dijagnozom sindroma policističnih jajnika nalazi se povišeni nivo androstendiona, pa je zato on obavezan parametar u diferencijalnoj dijagnostici uzroka tog stanja kod žena.
    3. Dijagnostika uzroka preuranjene adrenarhe i preranog puberteta kod dečaka: pojava pubične maljavosti, promena glasa, uvećanje polnih žlezda pre osme/devete godine života deteta obično su u vezi sa pojačanom androgenom aktivnošću, pa je potrebno uraditi androgeni profil koji uključuje i merenje androstendiona. Preuranjena adrenarha je stanje koje karakteriše rano povećanje sekrecije adrenalnih androgena, što obično dovodi do pojave pubične maljavosti pre 8. godine kod devojčica i 9. kod dečaka. Mada mogu biti prisutni aksilarna maljavost, specifičan miris znoja i blage akne, kod dece sa preuranjenom adrenarhom nedostaju znaci polnog sazrevanja ili virilizacije. Iako se može javiti i pre 6. meseca života, preuranjena adrenarha se najčešće javlja u uzrastu od treće do osme godine i daleko je češća kod devojčica (10:1). Laboratorijski se potvrđuje viša koncentracija androstendiona, DHEAS i drugih androgena kod takve dece.
    4. Dijagnostika odloženog puberteta

  • Priprema

    Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. Androstendion podleže dnevnim i cikličnim varijacijama. Normalno je povišen kod novorođenčadi oba pola, a vrednosti se nakon rođenja smanjuju. Ne postoji dovoljno podataka o uticaju lekova na nivo androstendiona u krvi pacijenata, ali se smatra da svi lekovi koji utiču na metabolizam holestrola utiču i na sintezu androstendiona. Takođe, postoji uticaj anabolilčkih steroida koji se uzimaju kao suplementi na porast androgena, a samim tim i androstendiona u krvi.

  • Detaljan opis

    Androstendion je jedan od androgenih hormona (muški polni hormoni). Sintetiše se uglavnom u zoni reticularis kore nadbubrežnih žlezda odakle se oslobađa pod uticajem ACTH i u gonadama pod uticajem luteinizirajućeg hormona (LH). Androgeni hormoni, među njima pre svega androstendion, mogu nastati u masnom tkivu iz steroidnih prekursora. Svi hormoni nadbubrežnih žlezda i polni hormoni nastaju iz holesterola, u osnovi imaju njegovu ciklopentanoperhidrofenantrensku strukturu te se zato i nazivaju steroidnim hormonima.

    Steroidogeneza
    Slika 1 - Steroidogeneza

    Androstendion može nastati iz 17-hidroksiprogesterona ili iz dehidroepiandrosterona-DHEA. Služi kao direktni prekursor polnih hormona i perifernom transformacijom (u koži i u masnom tkivu) iz njega mogu nastati testosteron i estron. Androgena aktivnost androstendiona ogleda se u tome što se on transformiše u potentnije hormone poput estrogena, testosterona i dihidrotestosterona. Kod muškaraca androstendion dominantno luče testisi, dok je kod žena poreklo androstendiona i drugih androgena mahom iz kore nadbubrega, sa malim udelom jajnika u sintezi. Uloga androstendiona, zajedno sa drugim androgenim hormonima, je u uticaju na pravilan polni razvoj kod oba pola i na razvoj sekundarnih polnih karakteristika kod muškog pola. U menopauzi i postmenopauzi nivo estrogena kod žena opada te je uloga androgena, poput androstendiona, upravo u tome da se transformišu u estogene hormone i ostvaruju dejstvo na kosti, libido, raspoloženje i rad vitalnih organa.

  • Imaš snižen ili povišen rezultat za
    Androstendion?

    Isprobaj uslugu online tumačenja laboratorijskih nalaza.

    Pokreni tumačenje nalaza

    Napomena

    Koncentracije androstendiona određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti androstendiona je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa će interpretirati lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. Androstendion je poželjno tumačiti zajedno sa drugim androgenima i ketosteroidima.

      Literatura
    1. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Edited by CA Burtis, ER Ashwood, DE Bruns. St. Louis, MO. Elsevier Saunders, pp 1847-1904, 2012.
    2. Ibanez L, DiMartino-Nardi J, Potau N, Saenger P: Premature adrenarche-normal variant or forerunner of adult disease? Endocr Rev 2000;21:671-696
    3. Collett-Solberg P: Congenital adrenal hyperplasia: from genetics and biochemistry to clinical practice, part I. Clin Pediatr 2001;40:1-16.
    4. Rosenfield RL, Barnes RB, Ehrmann DA. Hyperandrogenism, hirsutism, and polycystic ovary syndrome. In: Jameson JL, De Groot LJ, de Kretser DM, et al, eds. Endocrinology: Adult and Pediatric. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 133.
    5. Androstenedione, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. Dostupno online na http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/9709, pristupljeno 10/12/2018.

Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.