Ovaj parametar se koristi za dijagnozu i diferencijaciju autoimunih tiroidnih oboljenja (Hashimoto sindrom).
Serum. EDTA, Li heparin-plazma.
Određivanje Anti-Tg je važno pri praćenju toka Hašimotovog tireoiditisa i za diferencijalnu dijagnozu (kod slučajeva sa suspektnim autoimunim tireoiditisom nepoznatog porekla sa negativnim rezultatima anti-TPO testa, Graves-ovom bolešću bez limfocitne infiltracije, kao i da se isključi interferencija Tg-antitela u Tg testu).
Ako osetljivost postupka može biti povećana simultanim određivanjem dodatnih tireodinih antitela (anti-TPO, TSH receptor-antitela), negativan rezultat ne isključuje potpuno prisustvo autoimune bolesti. Titar antitela nije u korelaciji sa kliničkom aktivnosti bolesti. Titar koji je povišen u početku može postati negativan ukoliko bolest potraje tokom dužeg perioda ili ako dođe do remisije. Ukoliko se antitela pojave nakon remisije, moguć je recidiv bolesti.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Tireoglobulin (Tg) se proizvodi u štitnoj žlezdi i glavna je komponenta lumena tireoidne folikule. U sinergiji sa enzimom peroksidaze specifične za štitnjaču (TPO), Tg ima suštinsku funkciju u jodinizaciji L-tirozina i u formiranju hormona štitnjače T4 i T3. I Tg i TPO su potencijalni autoantigeni.
Kod osoba sa tireoiditisom autoimunog porekla, u serumu su nađene povišene koncentracije antitela na Tg (Tg autoantitela). Visoke koncentracije anti-Tg-a zajedno sa anti-TPO ukazuju na hronični limfocitni-infiltrativni tireoiditis (Hašimotova bolest). Učestalost antitela na tireoglobulin približno je 70-80% kod ispitanika sa autoimunim tireoiditisom, uključujući i Hašimotovu bolest, i približno 30% kod pojedinaca sa Graves-ovom bolešću.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije anti-TG antitela određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti anti-TG antitela je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljnenja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.