Antitela na gluten IgE klase se određuju kod sumnje na Celijačnu bolest, kao deo kaskade antitela preosetljivosti na gluten.
Uzorak seruma.
Određivanje gluten-IgE antitela se koristi kod sumnje na intoleranciju na gluten. Antitela na gluten IgE klase se određuju u sklopu kaskade analiza antitela i to redom: ukoliko su antitransglutaminska antitela pozitivna, potvrđuje se celijakija, ukoliko su negativna, analiziraju se antiglijadinska antitela. Ukoliko su pozitivna, testiranje se zaustavja, a ako su negativna, analiziraju se IgE antitela na gluten.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Ovaj test se koristi, uz analizu ostalih antitela, prvenstveno za postavljanje dijagnoze celijakije. Celijakija je autoimuno oboljenje koje karakteriše neadekvatan odgovor organizma na gluten, protein nađen u pšenici i druge dijetarne proteine nađene u raži i ječmu. Na prisustvo ovih proteina kod celijačne bolesti, organizam stvara antitela kao deo imunog odgovora. Taj imuni odgovor na gluten uključuje i alergiju na određene namirnice, celijačnu bolest, vežbom indukovanu astmu, ne-IgE posredovanu enteropatiju, uzrokovanu reakcijom na glijadin. Reakcije organizma mogu biti trenutne, odložene ili i jedne i druge. Alergijska reakcija organizma može se tumačiti kao netolerancija na gluten koja se javlja u celijačnoj bolesti i jedna je od najčešćih alergija na namirnice kod dece. Okidač alergijske reakcije ne mora biti samo gluten već to mogu biti i drugi proteini ili kombinacije proteina nađenih u pšenici. Kako pacijenti koji su alergični na pšenično brašno mogu biti alergični i na proteine koji se nalaze i u ječmu i raži, preporuka je da se sprovede dijeta bez unosa glutena.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije IgE antitela na gluten određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti IgE antitela na gluten je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.