Test se koristi za kvantitativno određivanje antitela na dekarboksilazu glutaminske kiseline. Služi kao pomoć pri dijagnozi dijabetes melitusa tipa 1, kod pacijenata sa već razvijenim simptomima (nije rutinski test).
Uzorak seruma
Kod novodijagnostifikovanih dijabetičara da bi se napravila razlika između dijabetesa tipa 1 i ostalih oblika dijabetesa.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Dijabetes melitus tipa 1 (insulin-zavisni) prouzrokovan je destrukcijom beta-ćelija Langerhans-ovih ostrvaca pankreasa koja vodi do potpune insulinske deficijencije. Kliničke manifestacije ove bolesti se javljaju kada je 80-90% beta-ćelija uništeno i u vreme postavljanja dijagnoze pacijenti već imaju izražene simptome bolesti (povećani osećaj žeđi, povećano izlučivanje urina, gubitak težine, usporeno zarastanje rana) i povećanu koncentraciju glukoze u krvi. Davanje insulina je jedini vid terapije kod ovih bolesnika.
Pre pojave simptoma bolesti, pacijenti sa tipom 1 dijabetesa imaju prisutna cirkulišuća autoantitela na različite antigene beta-ćelija i to na:
Prisustvo ovih autoantitela omogućava rani dokaz autoimunske aktivnosti bolesti i njihovo određivanje u krvi može biti korisno lekarima u predviđanju, dijagnozi i lečenju pacijenata sa dijabetesom tipa 1.
Antitela na GAD predstavljaju jak prognostički marker razvoja dijabetes melitusa tipa I. Određivanje ovih antitela se može koristiti u razlikovanju insulin-zavisnog od insulin-nezavisnog dijabetesa kada je klinička slika nejasna. Ova antitela mogu biti prisutna kod Sindroma krutih ljudi (engl. stiff–person syndrome, SPS), stanja povezanog sa paroksizmalnim spazmom trupa i nogu.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije anti-GAD određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti anti-GAD je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Testiranje pacijenata koji nisu dijabetičari nije preporučljivo
Test nije specifičan samo za dekarboksilazu glutaminske kiseline beta-ćelija pankreasa.
Jelena Kotur Stevuljević, Dr sc., redovni profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu
Rođena 1969. godine u Smederevu. Diplomirala, a kasnije odbranila magistarski i doktorski rad na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu iz oblasti medicinske biohemije. Na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta je zaposlena od 1996, a od 2018. i kao redovni profesor. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, a 2020. godine se našla na listi 2% najuticajnijih naučnika u svetu baziranoj na standardizovanoj metrici citiranja svih naučnika i naučnih disciplina koju je objavio Univerzitet Stanford. Centralna tema njenih istraživanja je razvoj analitike za kvantifikaciju oksidativnog stresa u biološkim tečnostima. Recezent svih tekstova na ovim stranicama.