Bromazepam

Bromazepam

Cena u privatnim laboratorijama za Bromazepam je od 5980 - 11250 din.
  • O analizi

    Test meri nivo bromazepama u krvi kako bi se pratila terapija anksioznih poremećaja i izbegla toksičnost.

  • Uzorak

    Serum.

  • Kada se ispituje?

    Test se radi kod pacijenata na dugotrajnoj terapiji kako bi se pratila efektivnost i sprečila toksičnost, naročito kod onih sa oštećenom jetrom ili bubrezima.

  • Priprema

    Nije potrebna posebna priprema za test.

  • Detaljan opis

    Bromazepam je sintetski benzodiazepin koji se koristi u terapiji za lečenje anksioznih poremećaja i poremećaja spavanja. Kao i drugi lekovi iz ove klase, bromazepam deluje na centralni nervni sistem tako što pojačava dejstvo gama-aminobutirne kiseline (GABA), što vodi do sedativnog, anksiolitičkog (antistresnog), i miorelaksantnog efekta.

    Nakon oralne primene, bromazepam se brzo apsorbuje iz gastrointestinalnog trakta, a maksimalna koncentracija u serumu se obično postiže za 1-2 sata. Lek se gotovo potpuno metabolizuje u jetri, gde se pretežno konvertuje u aktivne metabolite, pre nego što se izlučuje putem urina. Poluživot bromazepama u serumu varira između 10 i 20 sati, što omogućava dugotrajnu terapiju bez potrebe za čestim dozama.

    Koncentracija bromazepama u serumu je od ključne važnosti za procenu efikasnosti terapije i za sprečavanje neželjenih efekata. Prekomerno nakupljanje bromazepama u organizmu može izazvati simptome predoziranja kao što su teška pospanost, poremećaj koordinacije, i gubitak orijentacije. S druge strane, nedovoljna koncentracija može značiti da terapijska doza nije adekvatna za postizanje željenih terapijskih efekata.

    Simptomi predoziranja uključuju:

    • Ekstremna pospanost i letargija
    • Poremećaj u govoru
    • Koordinacijski problemi i ataksija (nepravilno kretanje)
    • Poremećaji u pamćenju i koncentraciji

    Bromazepam se meri u serumu ili plazmi pomoću različitih analitičkih tehnika, uključujući visokoučinkovitu tečnu hromatografiju (HPLC) i spektrometriju mase. Ove metode omogućavaju preciznu detekciju i kvantifikaciju bromazepama i njegovih metabolita, što je ključno za prilagođavanje terapije i praćenje potencijalnih nuspojava.

    Praćenje nivoa bromazepama je posebno važno kod pacijenata sa povećanim rizikom od toksičnosti, kao što su stariji pacijenti ili oni sa oštećenjem jetre ili bubrega. Takođe, treba uzeti u obzir interakcije sa drugim lekovima i supstancama, koje mogu uticati na metabolizam bromazepama i dovesti do nepredviđenih efekata.

    Registrovani lekovi koji sadrže bromazepam u Srbiji su:

  • Tvoji rezultati su van referentnih vrednosti?

    Saznaj u roku od 4h šta to znači!

    Pokreni tumačenje laboratorijskih nalaza

    Napomena

    Preporučuje se merenje nivoa leka pre sledeće doze kako bi se osigurala optimalna terapijska koncentracija. Pacijenti sa smanjenom funkcijom jetre ili bubrega moraju biti pažljivo praćeni zbog mogućnosti kumulacije leka.

      Literatura
    1. Shader RI, Greenblatt DJ. Benzodiazepines. N Engl J Med. 1977;296(11):633-636.
    2. Clinical Pharmacology of Benzodiazepines, Current Medical Research and Opinion. 1995.
    3. Lexilium - Bromazepam Product Monograph. Montvale, NJ: Thomson PDR, 2022.
    4. Verbeek, P. (2002). Clinical Pharmacokinetics of Bromazepam. Clinical Pharmacokinetics, 41(7), 505-511.
    5. Matuszewski, B. K., & J. D. (2004). Determination of bromazepam in human plasma by liquid chromatography–mass spectrometry. Journal of Chromatography B, 805(1-2), 229-236.
    6. Bromazepam: A Review of Its Pharmacological Properties and Clinical Use". Drug Safety, 17(6), 398-410.
    7. Gill, J. R., & C. H. (2010). Benzodiazepine Receptor Modulators: Bromazepam as a Case Study. Current Clinical Pharmacology, 5(3), 163-169.

Lab Cube,