Test se koristi za određivanje koncentracije C-reaktivnog proteina (CRP). Služi kao pomoć kod detekcije i procene karakteristika infekcija, povreda tkiva različitog uzroka, različitih inflamatornih poremećaja i sličnih povezanih stanja u organizmu (artritis, autoimuna oboljenja i slično ). Test nije specifičan za detekciju pojedinačnih poremećaja, te se ne sme koristiti kao samostalan parametar u dijagnostici i praćenju gore navedenih stanja.
Serum ili plazma (heparinzirana).
CRP je poželjno određivati za otkrivanje sistemskih zapaljenskih procesa, otkrivanje infekcija i praćenje efikasnosti antibiotske terapije bakterijskih infekcija, razlikovanje aktivnih i neaktivnih oblika hroničnih bolesti koje mogu biti praćene infekcijom.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
C-reaktivni protein (CRP) je protein koji se sintetiše u jetri i sastoji se iz 5 polipeptidnih lanaca međusobno povezanih u formaciju prstena. Ovo je značajno zbog uloge koju ima u organizmu, a to je aktiviranje sistema komplementa, tj. lokalnog imunog odgovora kada dođe do povrede tkiva ili inflamacije različitog uzroka. CRP je jedan od najosetljivijih proteina akutne faze i njegove vrednosti rastu vrlo brzo posle kritičnog događaja (nastanak zapaljenskog procesa u organizmu). Porast vrednosti počinje nakon par sati, a dostiže maksimum u roku od 24 do 48 sati i može biti i do hiljadu puta veći od normale. Obično se povišene vrednosti CRP-a mogu detektovati i pre pojave simptoma zapaljenja poput povišene telesne temperarture ili bolova.
CRP se određuje kako bi se detektovalo zapaljenje koje može biti različitog porekla: ozbiljna bakterijska infekcija i/ili sepsa (u sepsi su vrednosti CRP-a preko 100 mg/L), gljivična i virusna infekcija, povrede tkiva, autoimuna stanja itd. Takođe služi za:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Test za određivanje koncentracije CRP-a ne podleže interferencijama. Uočeno je da se kod trudnica u kasnoj fazi trudnoće i kod ekstremno gojaznih ljudi mogu javiti blago povišene vrednosti, kao i kod upotreba kontraceptivnih pilula i estrogenske terapije. Takođe pacijenti sa teškim bolestima jetre mogu imati snižene vrednosti, tj.neadekvatnu sintezu CRP-a u stanjima zapaljenske prirode. Rezultati određivanja koncentarcije CRP-a izražavaju se u jedinicama mg/L. Referentni opseg za zdravu populaciju za većinu metoda je 0-5 mg/L. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Postoji razlika između CRP-a i hsCRP-a (visoko osetljivi CRP), ali u analitičkom i tehničkom smislu i u značaju za kliničku interpretaciju. I CRP i hsCRP mere isti protein u krvi, ali su metode različite, pa je metoda za hsCRP preciznija i meri niske vrednosti CRP-a koje služe za utvrđivanje kardiovaskularnih rizika, te mu je to najvažnija klinička primena (kod aterosklerotičnih pojava CRP nivo je nešto niži i uobičajene metode za CRP ne mogu da ga detektuju). CRP se koristi prevashodno za utvrđivanje prisustva većih zapaljenski procesa u organizmu ili hroničnih zapaljenskih bolesti.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.