Test se koristi za kvantitativno određivanje cistatina C. Služi za procenu funkcije bubrega kada postoji sumnja na bubrežno oboljenje, ukoliko se tradicionalni testovi procene ne mogu upotrebiti. Cistatin C je protein koji se filtrira kroz bubrežne glomerule, a zatim reapsorbuje u proksimalne tubule gde se potpuno metaboliše, tako da ga normalno nema u urinu. Njegove povišene vrednosti u krvi su pokazatelj oštećene bubrežne funkcije.
Uzorak seruma ili plazme.
Kod rane procene hronične bubrežne bolesti, naročito kod pacijenata kod kojih merenje klirensa kreatinina nije pouzdano.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Cistatin C je protein male molekulske težine (13.4 kDa), član familije inhibitora cistein proteaze. Produkuju ga sve nukleusne ćelije konstantom brzinom. Kod zdravih osoba cistatin C iz plazme se eliminiše glomerularnom filtracijom i kompletno se metaboliše u proksimalnim tubulima. Cistatin C se ne sekretuje u tubulima, stoga ga normalno nema u urinu. Prisustvo cistatina C u urinu reflektuje oštećenje tubula. Skorašnje meta-analize su pokazale da je cistatin C senzitivniji u detekciji malih smanjenja i akutnih promena u brzini glomerularne filtracije nego serumski kreatinin (serumski kreatinin se najčešće koristi za procenu brzine glomerularne filtracije i do danas je ostao zlatni standard za procenu bubrežne funkcije, iako i sam parametar i metoda za njegovo određivanje imaju dosta mana).
Brzina kojom se filtriraju supstance iz krvi u jedinici vremena se naziva brzina glomerularne filtracije (engl. glomerular filtration rate, GFR). Kada je funkcija bubrega očuvana, koncentracija cistatina C u krvi je stabilna. Smanjivanje bubrežne funkcije vodi smanjivanju GFR i povećavanju koncentracije cistatina C kao i drugih metabolita u krvi kojima se meri funkcija bubrega (kreatinin i urea). Povećanje nivoa ovih supstanci u krvi se dešava zato što bubrezi ne mogu da ih filtriraju potrebnom brzinom, što dovodi do njihove akumulacije u krvi.
Zbog toga što nivo cistatina C fluktuira sa promenama u GFR, određivanje cistatina C se koristi za evaluaciju bubrežne funkcije. Testovi koji se danas najčešče koriste uključuju kreatinin i eGFR (procenjenu brzinu glomerularne filtracije, računa se pomoću formule koja uključuje koncentraciju kreatinina u krvi, pol i godine). Za razliku od kreatinina, nivo cistatina C u krvi ne zavisi od:
Cistatin C predstavlja mnogo pouzdaniji marker procene bubrežne funkcije od kreatinina i eGFR.
Cistatin C kao marker bubrežne funkcije još uvek nije naišao na široku primenu u praksi. Predstavlja alternativu kreatininu i klirensu kreatinina kod :
Novija istraživanja pokazuju da je merenje brzine glomerularne filtracije tačnije kada se koriste jednačine za procenu eGFR koja uključuje i kreatinin i cistatin C kod pacijenata koji imaju eGFR veći od 60 ml/min.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije cistatina C određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti cistatina C je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.