Test se koristi za određivanje koncentracije androgenog hormona DHEA.
DHEA je parametar koji se koristi za procenu funkcije nadbubrežnih žlezda, zatim kao pomoć u dijagnostici bolesti i tumora povezanih sa nadbubrežnim žlezdama, ali najveći značaj ima kao pomoć u dijagnostici uzroka pojačane maljavosti i sekundarnih muških polnih karakteristika kod žena (hirzutizam i virilizam) i u dijagnostici preuranjenog puberteta kod dečaka.
Serum, EDTA ili heparinizirana plazma
Uzorke seruma poželjno je odvojiti i čuvati do testiranja na hladnom, za odloženo testiranje moguće je zamrznuti uzorke, retke su interferencije.
Klinički značaj ispitivanja nivoa DHEA/DHEAS (zajedno sa drugim hormonima i parametrima) je u sledećem:
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
DHEA je jedan od tri androgena (muški polni hormoni) koji se sintetišu u kori nadbubrežnih žlezda kod oba pola. Svi hormoni nadbubrežnih žlezda nastaju iz holesterola, te se zato i nazivaju steroidnim hormonima.
DHEAS (DHEA-sulfat) nastaje sulfatizacijom DHEA i u cirkulaciji se nalazi vezan za albumin. Njegova koncentracija je i do 100 puta viša od koncentracije DHEA, koji predstavlja nekonjugovani oblik ovog hormona. Služi kao cirkulišući rezervoar DHEA, koji je i sam hormon prekursor sa malom biološkom aktivnošću. DHEA se transformiše do androstendiona, testosterona i estrogena u perifernim tkivima, čime se ostvaruje njegova uloga u razvoju sekundarnih polnih karakteristika. DHEA se u potpunosti sintetiše u zoni reticularis kore nadbubrežne žlezde pod delimičnim uticajem ACTH, sa izuzetkom veoma male količine koja nastaje u jajnicima i testisima. Zato je on, zajedno sa svojim derivatom DHEAS, najbolji pokazatelj androgene sinteze u nadbubregu i funkcije rada nadbubrega. Kod žena do pojave menopauze, DHEA je izvor oko 75% estrogena, a nakon menopauze i celokupne količine ovog hormona. DHEA počinje intenzivno da se sintetiše u kori nadbubrega kod oba pola negde oko devete do desete godine života, maksimalna koncentracija se postiže oko dvadesete godine, da bi pad vrednosti od tada postepeno trajao sve do starosti.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije DHEA određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti DHEA je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa se ne mogu koristiti kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja ili bolesti. Rezultate testa treba tumačiti zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji, definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. DHEA je poželjno tumačiti zajedno sa drugim androgenima i ketosteroidima.
DHEA ne podleže dnevnim i cikličnim varijacijama. Normalno je povišen kod novorođenčadi oba pola, a vrednosti se nakon rođenja smanjuju, sve do sedme godine, kada ponovo počinju da rastu i nakon treće dekade života ponovo opadaju. Važno je napomenuti da pojedini lekovi utiču na nivo u krvi: DHEA suplementi, metformin, prolaktin, blokatori kalcijumovih kanala–povišavaju koncentraciju u krvi, dok kortikosteroidi, oralni kontraceptivi, insulin, vitamin E, dopamin, karbamazepin, fenitoin (induktori hepatičnih enzima) snižavaju koncentraciju DHEA. Nikotin utiče na povećanje nivoa DHEA i drugih androgena u krvi.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.