Test se koristi za određivanje koncentracije estrogenog hormona estradiola-E2. Klinički značaj je u proceni fukncije jajnika kod žena koje nisu u menopauzi, zatim u dijagnostici i praćenju poremećaja menstrualnog ciklusa, poremećaja u pubertetu, za dijagnostiku i praćenje adrenalne hiperplazije i tumora koji produkuju estrogen (tumor jajnika), kao i hormonskih poremećaja kod muškaraca (ginekomastija).
Serum, heparinizirana plazma, EDTA plazma, 24h urin.
Klinički značaj ispitivanja nivoa estradiola zajedno sa drugim hormonima je u proceni ovarijalne funkcije kod žena koje nisu u menopauzi, zatim u postupku in vitro oplodnje (serijsko testiranje u više navrata tokom ciklusa za procenu fluktuacije estrogena), kod dijagnostikovanja poremećaja menstrualnog ciklusa i puberteta, kao hormonskih poremećaja kod muškaraca (odložen pubertet, znaci feminizacije, ginekomastija)
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. Estradiol podleže dnevnim i cikličnim varijacijama. Kod pacijenata koji imaju poremećaj funkcije jetre i bubrega, hroničnu anemiju ili visok krvni pritisak može doći do promene u nivou estradiola. Važno napomenuti je da pojedini lekovi utiču na nivo u krvi: oralni kontraceptivi (snižavanjem nivoa), neki antibiotici, lekovi i supstance steroidne strukture (povećavanjem nivoa).
Estradiol je samo jedan deo estrogena, tj. popularno zvanih ženskih polnih hormona. Estrogeni hormoni su estron, estradiol i estriol, a zavisno od fiziološkog ili patološkog stanja mogu preći konverzijom jedan u drugi. Zajedno sa gestagenima, estrogeni učestvuju u regulaciji menstrualnog ciklusa i održavanju trudnoće, a dodatno utiču na razvoj ženskih polnih organa i sekundarnih polnih karakteristika. Kod zdravih žena estrogeni se luče u folikulama ovarijuma i corpus luteum-u, a tokom trudnoće i u placenti. Male količine estrogena luče nadbubrežne žlezde i testisi. Biosinteza estradiola dešava se primarno u jajnicima kod žena i u testisima kod muškaraca. Počinje od holesterola, zatim, preko njegovih derivata, finalno delovanjem sistema enzima aromataza, sintetiše se 17β-estradiol koji je najpotentniji estrogen. Nivo estradiola u krvi zavisi od starosti i reproduktivnog statusa žene. Normalno nivo ovog estrogena pada u menopauzi. Estradiol se u cirkulaciji nalazi vezan za transportne proteine i albumin, dok je samo 2-3 procenta slobodno i fiziološki aktivno na ciljnim mestima. Dejstvo estradiola ogleda se u sledećem:
Estradiol se rutinski određuje:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije estradiola određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Dobijeni rezultati izražavaju se u pg/ml (najčešće u upotrebi) ili pmol/L (SI jedinice). Zavisno od metode i karakteristika testa, ali pre svega od faze menstrualnog ciklusa referentni opsezi se razlikuju. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji.
Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.