Test se koristi za određivanje broja eozinofila u sklopu određivanja diferencijalne leukocitarne formule kod sumnje na alergijska stanja. Eozinofili su podvrsta leukocita (ćelije krvi bele krvne loze) koje učestvuju u odbrani organizma od parazita i u alergijskim oboljenjima. Povećanje broja eozinofila se javlja u velikom broju oboljenja i ukazuje na specifičnu aktivaciju imunskog sistema pod uticajem parazita ili različitih alergena.
Uzorak pune krvi.
Test se koristi za određivanje broja eozinofila u sklopu određivanja diferencijalne leukocitarne formule kod sumnje na alergijska stanja.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Eozinofili predstavljaju segmentirane granulocite koji u svojoj svetloružičastoj citoplazmi imaju granule koje se boje eozinom (kiselom bojom), po kojoj su i dobili ime.
Eozinofili su najveće efektorske ćelije u imunskom sistemu. Imaju delotvornu ulogu u odbrani organizma protiv nematoda i ostalih uzročnika parazitarnih infekcija. Takođe predstavljaju aktivne učesnike mnogobrojnih tipova imunološkog odgovora, gde mogu biti oštećeni kao deo zapaljenskog procesa koji se razvija tokom alergijskih oboljenja.
Akumulacija eozinofila i neodgovarajuća aktivacija su odgovorni za simptome i patologiju alergijske astme. Eozinofili čine prosečno 0,5-1,0 % ukupnih leukocita kod zdravih osoba, dok kod osoba koje razviju alergijsku reakciju njihov broj poraste i do 3-5% broja ukupnih leukocita, a može biti i veći kod osoba izloženih parazitskim crvima.
Eozinofili imaju brojne receptore koji im omogućavaju da odgovore na mnoštvo citokina, hemokina i lipidnih medijatora. U zapaljenju, eozinofili se mobilišu iz krvi u tkiva do mesta inflamacije. Nakon aktivacije oni otpuštaju brojne inflamatorne medijatore. Citotoksični proteini (MBP, ECP, EDN i EPO) su karakteristični za eozinofile i igraju važnu ulogu u odbrani protiv ekstracelularnih parazitskih infekcija, ali takođe mogu izazvati i prekomerno oštećenje tkiva u alergijskim stanjima.
Eozinofili se određuju zajedno sa ostalim vrstama leukocita u sklopu diferencijalne leukocitarne formule i kompletne krvne slike. Rezultat se izražava kao relativan (%) i apsolutan broj.
Apsolutan broj eozinofila = (ukupan broj Le x % eozinofila)/100
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Rezultate hematoloških parametara treba tumačiti, kada je to moguće, u odnosu na prethodni rezultat pacijenta, a ne u odnosu na sam referentni interval.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.