Faktor V koagulacije je test koji se koristi kod sumnje na poremećaj u koagulaciji (zgrušavanju) krvi i povećan rizik od stvaranja krvnog ugruška i krvarenja.
Citratna plazma.
Potrebno je obavestiti lekara i medicinskog biohemičara ukoliko koristite neke od navedenih lekova koji mogu uticati na rezultate merenja:
Faktor V (FV) koagulacije poznat i kao proakcelerin i Leiden faktor je otkrio norveški hematolog Paul Ovren, koji je tokom Drugog svetskog rata razradio novu teoriju koagulacije (zgrušavanja krvi). FV je identifikovan kroz proučavanje pacijenata koji su bili pogođeni sindromom sličnom hemofiliji (hemofilija - urođena bolest poremećaja krvarenja).
Faktor V koagulacije je glikoprotein koji se sintetiše u jetri, 80% cirkuliše kao slobodan i neaktivan u plazmi, a oko 20% FV se skladišti u granulama trombocita. FV koji je skladišten u trombocitima ima bitnu ulogu u procesu zaustavljanja krvarenja. Nakon povrede krvnog suda koncentracija FV iz granula trombocita na mestu povrede biva 100 puta veća u odnosu na koncentraciju slobodnog FV u cirkulaciji.
Kao što smo već rekli, FV ima bitnu ulogu u procesu zgrušavanja krvi, po aktivaciji i prelasku u FVa (protein, aktivan oblik FV) ulazi u sastav enzima protrombinaze koja konvertuje odnosno aktivira protrombin u trombin. Trombin je neophodan za preživljavanje i nastaje nakon aktivacije protrombina na mestu povrede krvnog suda i omogućava zaustavljanje krvarenja.
Nedostatak FV koagulacije se manifestuje:
Nedostatak FV je redak poremećaj krvarenja (učestalost 1:1 000 000), može se podeliti na:
Parahemofilija, ili Ovrenova bolest, je nasledni hemoragijski (krvarenje) poremećaj koji je Ovren prvi opisao 1947. godine u Norveškoj. Predstavlja veoma retku i tešku hemoragijsku bolest, koja čini 7,2% slučajeva retkih naslednih hemoragijskih bolesti.
Dok nedostatak ili disfunkcija FV dovodi do različitih manifestacija krvarenja, povećana aktivnost FV dovodi do tromboze. Tromboza prestavlja začepljenje krvnog suda trombom (krvnim ugruškom). Može nastati u venama i arterijama, a od veličine i bitnosti krvnog suda zavisi ozbiljnost tromboze.
Normalne vrednosti
Približno 80% FV krvi cirkuliše u plazmi u koncentraciji od oko 20 nM (7 mg/ml), a preostalih 20% se čuva u a-granulama trombocita (4600–14000 molekula po trombocitu).
Oba stanja mogu biti životno ugrožavajuća.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Neki lekovi poput oralnih kontraceptiva, estrogena, hormonske terapije mogu uticati na rezultate testa i dovesti do lažno pozitivnih rezultata.
Zorica Langović, magistar farmacije - medicinski biohemičar
Diplomirala 2017. godine na katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta u Beogradu. Trenutno zaposlena u farmacutskoj kompaniji, u timu zaduženom za poslove regulative i razvoj novih proizvoda. Zalaže se da opšta populacija bude informisana pravim i tačnim informacijama zasnovanim na dokazima.