Faktor VII koagulacije je test koji se koristi kod sumnje na poremećaj u koagulaciji (zgrušavanju) krvi i povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti (bolesti srca i krvnih sudova) i krvarenja.
Citratna plazma.
Potrebno je obavestiti lekara i medicinskog biohemičara ukoliko koristite vitamin K zavisne i druge antikoagulanse.
Faktor VII (FVII) koagulacije je glikoprotein koji se sintetiše u jetri i predstavlja vitamin K zavisan faktor koagulacije, odnosno faktor koagulacije čija sinteza zavisi od vitamina K. Prilikom oštećenja tkiva, FVII se aktivira vezivanjem za tkivni faktor (faktor koji se oslobađa iz oštećenog tkiva), potom zajedno sa njim aktivira faktor koagulacije X koji zatim pretvara protrombin u trombin, što dalje dovodi do stvaranja krvnog ugruška i zaustavljanja krvarenja. Na ovaj način FVII učestvuje u spoljašnjem putu zaustavljanja krvarenja.
Koagulacija krvi je kaskadni proces zaustavljanja krvarenja, čine ga spoljašnji i unutrašnji put koji se aktivacijom faktora X koagulacije nastavljaju kao zajednički put koji se završava stvaranjem krvnog ugruška na mestu povrede i zaustavljanja krvarenja.
Urođeni nedostatak FVII koagulacije je redak nasledan poremećaj krvarenja. Karakterišu ga česte epizode krvarenja sa promenjivim kliničkim simptomima.
Kod žena se najčešće javlja:
Hemartroza (krvarenje u zglobovima) se javlja kod oba pola.
U literaturi je poznat još i faktor VII Padova varijantni oblik nedostatka faktora VII koji se karakteriše produženim protrombinskim vremenom (PT - vreme stvaranja normalnog krvnog ugruška), što dovodi do smanjene sposobnosti organizma da zaustavi krvarenje.
Povišena vrednost FVII koagulacije je povezana sa povećanim rizikom od ishemijske bolesti srca (suženje arterija srca koje prouzrokuje smanjenje snabdevanja srca kiseonikom). Takođe, studije pokazuju da su povišene vrednosti triglicerida, jednog od faktora rizika za kardiovaskularne bolesti, u korelaciji sa povišenim vrednostima FVII koagulacije.
Znamo da je pojava koronarne bolesti srca veća kod žena u postmenopauzi u odnosu na žene istog uzrasta u premenopauzi. Studije pokazuju da su vrednosti FVII koagulacije mnogo veće kod žena u menopauzi sto sugeriše da povećane vrednosti FVII koagulacije mogu doprineti povećanom riziku od kardiovaskularnih bolesti kod žena u postmenopauzi.
Bitno je napomenuti da je hiperkoagulabilnost (povećana sklonost ka stvaranju krvnog ugruška) kod trudnica povezana sa povećanom aktivnošću FVII koagulacije.
U krvi cirkuliše neaktivan u koncentraciji od 10 nmol/l (0.5 mcg/ml), dok je u jako maloj koncentraciji aktivan 10-100 pmol/l.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Upotreba aktikoagulanasa, posebno vitamin K zavisnih, može uticati na rezultate testa i dovesti do lažno negativnih rezultata.
Zorica Langović, magistar farmacije - medicinski biohemičar
Diplomirala 2017. godine na katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta u Beogradu. Trenutno zaposlena u farmacutskoj kompaniji, u timu zaduženom za poslove regulative i razvoj novih proizvoda. Zalaže se da opšta populacija bude informisana pravim i tačnim informacijama zasnovanim na dokazima.