Test se koristi za kvantitativno određivanje glukoze. Služi za postavljanje dijagnoze dijabetesa i praćenje hiperglikemije i hipoglikemije
Uzorak seruma, plazme i pune krvi. Uzorak urina.
Kod postavljanja dijagnoze dijabetesa i predijabetesa. Kod praćenja i lečenja hiperglikemije i hipoglikemije.
Krv za određivanje koncentracije glukoze, ukoliko lekar ne odredi drugačije, treba vaditi ujutru (nakon 8h gladovanja)
Ugljeni hidrati predstavljaju glavni izvor energije u organizmu, koja se oslobađa njihovom oksidacijom do ugljen-dioksida i vode. Putem ishrane ih unosimo u obliku polisaharida i disaharida, koji se hidrolizuju u procesu varenja do monosaharida, koji se dalje apsorbuju putem mukoznih ćelija tankog creva i transportuju do jetre. U zavisnosti od potreba organizma, mehanizmi u jetri mogu smanjiti koncentraciju ugljenih hidrata ili dovesti do oslobađanja glukoze, koja ulazi u cirkulaciju i dospeva do tkiva gde se dalje koristi.
Manja količina glukoze nastaje u organizmu i to najvećim delom iz glikogena jetre i manjim delom iz glikogena mišića. Takođe, glukoza se može sintetisati i iz aminokiselina i glicerola, što ukazuje na povezanost metabolizma ugljenih hidrata, proteina i lipida.
Koncentracija glukoze u krvi se održava u uskom opsegu koncentracija zahvaljujući delovanju nekoliko hormona:
Povećana koncentracija glukoze u krvi iznad referentnog opsega se naziva hiperglikemija. Najčešće se javlja u dijabetes melitusu, koji predstavlja hroničnu metaboličku bolest koja nastaje usled smanjenog lučenja ili potpunog nedostatka insulina (tip 1 dijabetesa) i/ili insulinske rezistencije (tip 2 dijabetesa).
Stanja povezana primarno sa hiperglikemijom su i:
Takođe, hiperglikemija može biti posledica određenih stanja i sindroma kao što su:
Dijabetes melitus dovodi do brojnih akutnih i hroničnih komplikacija. Najčešće akutne komplikacije nastaju usled loše kontrolisanog dijabetesa i uključuju:
Dugotrajni dijabetes dovodi do poremećaja u mikrocirkulaciji i funkciji nerava, koji dovode do hroničnih komplikacija dijabetesa:
Povećanje koncentracije glukoze u krvi iznad tzv. bubrežnog praga za glukozu (10-11 mmol/L) onemogućava reapsorpciju u bubrežnim tubulama pa se glukoza javlja u urinu (glukozurija). Kod dugogodišnjih dijabetičara bubrežni prag za glukozu se povećava do čak 16 mmol/L pa se glukoza neće pojaviti u urinu dok se koncentracija glukoze u krvi ne poveća iznad tih vrednosti.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Jelena Kotur Stevuljević, Dr sc., redovni profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu
Rođena 1969. godine u Smederevu. Diplomirala, a kasnije odbranila magistarski i doktorski rad na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu iz oblasti medicinske biohemije. Na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta je zaposlena od 1996, a od 2018. i kao redovni profesor. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, a 2020. godine se našla na listi 2% najuticajnijih naučnika u svetu baziranoj na standardizovanoj metrici citiranja svih naučnika i naučnih disciplina koju je objavio Univerzitet Stanford. Centralna tema njenih istraživanja je razvoj analitike za kvantifikaciju oksidativnog stresa u biološkim tečnostima. Recezent svih tekstova na ovim stranicama.