Test se koristi za određivanje koncentracije HDL-h u krvi. Koristi se za rano prepoznavanje rizika za nastanak kardiovaskularnih (srčanih) bolesti.
Uzorak seruma ili plazme.
HDL-holesterol se određuje u serumu ili plazmi najčešće u sklopu određivanja osnovnog lipidnog statusa zajedno sa ukupnim holesterolom, trigliceridima i holesterolom u lipoproteinima male gustine (LDL-h) i to kod:
Za određivanje koncentracije HDL-holesterola, neophodno je:
Lipidi sintetisani u jetri ili uneti hranom i apsorbovani u tankom crevu se moraju transportovati do različitih tkiva i organa da bi ostvarili svoje metaboličke funkcije. Zbog hidrofobne prirode oni se transportuju kroz vodenu sredinu krvi u vidu lipoproteinskih čestica. Lipoproteinske čestice se sastoje od lipidnih komponenti udruženih sa proteinskim: jezgra izgrađenog od estara holesterola i triglicerida (nepolarni lipidi) i omotača izgrađenog od neesterifikovanog holesterola i apoliproteina (polarne komponente).
Lipoproteini se prema svojoj gustini dele u 5 glavnih klasa:
HDL je najmanja lipoproteinska čestica, najveće gustine. Sadrži velike količine proteina, približno iste količine holesterola i fosfolipida i malo triglicerida.
HDL se sintetiše primarno u jetri i u manjoj meri u intestinalnim ćelijama. Osnovna uloga HDL-h je:
Smatra se da se 25% ukupnog holesterola pomoću HDL lipoproteinskih čestica transportuje u jetru, gde se dalje metaboliše do žučnih kiselina. Ovaj metabolički put holesterola igra važnu ulogu u sprečavanju nastanka aterosklerotskih promena na ćelijama subendotelnog prostora koronarnih arterija, cerebrovaskularnih i perifernih krvih sudova. Zato HDL ima antiaterogena svojstva i sadržaj holesterola koji nosi ova čestica poznat je kao “dobar holesterol”.
Brojne kliničke i epidemiološke studije pokazale su jaku, obrnuto proporcionalnu, vezu između koncentracije HDL-h i razvoja kardiovaskularnih oboljenja.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije HDL-h određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Lekar će tumačiti rezultate testa zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima i kliničkom slikom pacijenta.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.