Test se koristi za određivanje HOMA indeksa, odnosno za procenu insulinske rezistencije i funkcije beta-ćelija pankreasa.
Uzorak seruma ili plazme.
Kod procene insulinske rezistencije i funkcije beta-ćelija pankreasa.
Krv za određivanje HOMA indeksa treba vaditi ujutru (nakon 8h gladovanja)
Homeostatic model assessment (HOMA) je metod ispitivanja funkcije beta-ćelija pankreasa i insulinske rezistencije preko bazalnih vrednosti glukoze i insulina (ili C-peptida). Veza između bazalnih vrednosti glukoze i insulina reflektuje balans između hepatičnog otpuštanja glukoze u cirkulaciju i sekrecije insulina, koji se održava zahvaljujući mehanizmu povratne sprege između jetre i beta-ćelija pankreasa.
Smanjivanje funkcije β–ćelija se podešava na osnovu promene odgovora ovih ćelija na koncentraciju glukoze u plazmi. Insulinska osetljivost se prilagođava proporcionalno smanjenju efekta plazmatske koncentracije insulina na jetru i periferna tkiva. U bilo kakvoj kombinaciji promet glukoze u modelu ostaje konstantan. U modelu ne postoji razlika između hepatične i periferne insulinske osetljivosti.
Model je izveden iz matematičke procene interakcije funkcije beta ćelija i insulinske rezistencije u idealnom modelu koji se koristi za procenu stanja ravnoteže koncentracije insulina i glukoze te je kalibrisan tako da za normalnu funkciju beta ćelija daje vrednost 100% i normalnu insulinsku rezistenciju 1.
HOMA1, originalni model je opisan od strane Matthews i sr. i sadržao je jednostavnu matematičku jednačinu:
HOMA - IR = (FPI x FPG)/22.5 za insulinsku osetljivost
HOMA1 - %B = (20 x FPI)/(FPG-3.5) za funkciju beta-ćelija
gde su:
FPI - (engl. fasting plasma insulin concentration) - koncentracija insulina u plazmi, natašte
FPG - (engl. fasting plasma glucose concentration) - koncentracija glukoze u plazmi, natašte
HOMA2 je model koji se računa pomoću kompjuterskog softvera i danas se uglavnom on upotrebljava.
HOMA indeks se koristi u brojnim epidemiološkim i genetskim studijama da bi se procenila insulinska rezistencija (citiran je u preko 500 studija). Do sada postoje podeljena mišljenja za upotrebu ovog modela procene insulinske rezistencije kod zdrave populacije.
Smatra se da upotreba ovog indeksa kod zdrave populacije može omogućiti:
HOMA je moguće izračunati iz seruma i heparinizirane plazme, ali su niže vrednosti insulina primećene u uzorcima plazme. Preporuka je da se uzima srednja vrednost insulina dobijena iz 3 uzastopno uzeta uzorka u razmaku od 5 minuta radi pulsativne sekrecije insulina u organizmu. U kliničkoj praksi po pravilu se uzima jedan uzorak koji se pokazao dosta tačnim za procenu insulinske rezistencije.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Vrednosti HOMA je najbolje pratiti jednim kalkulatorom, tj. u jednoj laboratoriji, jer mogu postojati velike razlike u HOMA indeksu kod različitih metoda koje se koriste za određivanje koncentracije insulina u krvi. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Jelena Kotur Stevuljević, Dr sc., redovni profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu
Rođena 1969. godine u Smederevu. Diplomirala, a kasnije odbranila magistarski i doktorski rad na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu iz oblasti medicinske biohemije. Na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta je zaposlena od 1996, a od 2018. i kao redovni profesor. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, a 2020. godine se našla na listi 2% najuticajnijih naučnika u svetu baziranoj na standardizovanoj metrici citiranja svih naučnika i naučnih disciplina koju je objavio Univerzitet Stanford. Centralna tema njenih istraživanja je razvoj analitike za kvantifikaciju oksidativnog stresa u biološkim tečnostima. Recezent svih tekstova na ovim stranicama.