Helicobacter Pylori je spiralna bakterija koja je vodeći uzročnik nastanka gastritisa i peptičkog ulkusa (čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu). Test se koristi za kvantitativno određivanje anti IgG i anti IgA antitela na Helicobacter Pylori. Služi kao pomoć u dijagnozi akutne i hronične infekcije Helicobacter Pylori.
Uzorak seruma.
Služi kao pomoć u dijagnozi akutne i hronične infekcije Helicobacter Pylori.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Helicobacter Pylori je spiralna bakterija koja je vodeći uzročnik nastanka peptičkog ulkusa. Bakterija kolonizuje intestinum kod više od 50% svetske populacije. Većina zaraženih nikad ne razvije nikakve simptome, ali prisustvo H.pylori povećava rizik od razvoja čira na želucu, hroničnog gastritisa i želudačnog kancera. Ova bakterija je jako otporna na kiselu sredinu koja vlada u želucu i smanjuje sposobnost želuca da produkuje mukus, čime povećava njegovu sklonost da bude oštećen želudačnom kiselinom i da se kod pacijenata razvije peptički ulkus.
Postoji nekoliko različitih testiranja na prisustvo ove bakterije. Dele se na:
Za dijagnostiku se koriste i serološki testovi, koji su mnogo komforniji za pacijenta, ali imaju ograničenu vrednost. U krvi se traže specifična antitela za H. pylori. Postojanje antitela ne pravi razliku između prethodne i aktivne infekcije.
Inficirani pacijenti skoro uvek imaju antitela IgG klase, ređe IgA antitela. IgG antitela su znak prethodne ili aktivne infekcije. Pozitivan rezultat se češće viđa kod starijih ljudi i može biti prisutan kod značajnog broja zdravih osoba starijih od 50 godina. Pozitivan nalaz IgA antitela je znak aktivne infekcije, ali nalaz mora da bude potvrđen drugom analizom. Uz serološke testove se preporučuju dodatni testovi.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije anti IgG i anti IgA antitela na H.pylori određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti anti IgG i anti IgA antitela na H.pylori je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.