Test se koristi za dokazivanje H.pylori u uzorku stolice i izdahnutom vazduhu. Služi kao pomoć u dijagnozi infekcije sa Helicobacter Pylori. Helicobacter Pylori je spiralna bakterija koja je vodeći uzročnik nastanka gastritisa i čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Uzorak fecesa i izdahnutog vazduha
Kod postavljanja dijagnoze infekcije Helicobacter pylori.
Pre izvođenja urea izdisajnog testa neophodno je:
Pre izvođenja testa iz stolice neophodno je 14 dana pre testiranja prekinuti upotrebu antibiotika, antacida i bizmut subsalicilata
Helicobacter pylori je spiralna bakterija koja je vodeći uzročnik nastanka peptičkog ulkusa. Bakterija kolonizuje intestinum kod više od 50% svetske populacije. Većina zaraženih nikad ne razvije nikakve simptome, ali prisustvo H.pylori povećava rizik od razvoja čira na želucu, hroničnog gastritisa i želudačnog kancera. Ova bakterija je jako otporna na kiselu sredinu koja vlada u želucu i smanjuje sposobnost želuca da produkuje mukus, čime povećava njegovu sklonost da bude oštećen želudačnom kiselinom i da se kod pacijenata razvije peptički ulkus.
Postoji nekoliko različitih testiranja na prisustvo ove bakterije. Testovi se dele na:
Urea izdisajni test spada u neinvazivne testove i ima visoku specifičnost i osetljivost. Takođe se veoma lako izvodi. Ovaj test se koristi za postavljanje dijagnoze i procenu uspešnosti terapije. Izvodi se tako što pacijent unese oralno (u obliku rastvora ili kapsula) jedinjenje uree koje ima obeležen atom ugljenika. Kod inficiranih ljudi kad urea dospe u želudac enzim ureaza iz H.pylori hidrolizuje ureu i nastaje bikarbonat koji se apsorbuje u krvi i eskretuje u obliku ugljen-dioksida, čiju je koncentraciju moguće odrediti u izdahnutom vazduhu.
H.pylori-test iz fecesa se takođe koristi za postavljanje dijagnoze i praćenje uspešnosti terapije. Ovim testom se utvrđuje prisustvo antigena H.pylori u stolici. Uglavnom se koristi kad izdisajni urea test nije dostupan.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.