Hepatitis B predstavlja infekciju jetre čiji je uzročnik virus hepatitisa B. Infekcija ovim virusom može biti akutna i hronična. Ukoliko se radi o akutnoj infekciji ona traje manje od šest meseci i do potpunog oporavka dolazi kod više od 90% obolelih. Hronična infekcija traje više od šest meseci, dovodi do ozbiljnih oboljenja jetre i javlja se kod 5% obolelih. Najteži oblik infekcije je fulminantni (munjeviti) hepatitis tzv. otkazivanje jetre, od koga oboleva manje od 2% zaraženih i ishod je najčešće letalan (smrtan). Veoma je važno napomenuti da danas vakcina protiv hepatitisa B pripada redovnom vakcinacionom statusu, dok su ranije bili vakcinisani uglavnom samo zdravstveni radnici. Imunizacija se vrši u 3 doze. Prva doza se daje 24h nakon rođenja, druga doza se daje nakon mesec dana, a treća šest meseci nakon prve doze.
Serum.
Nakon kontakta sa krvlju koja se smatra potencijalno zaraženom, nakon rizičnog seksualnog odnosa, pre većine operativnih zahvata, kod trudnica pred porođaj, nakon transplantacije organa, kod zdravstvenih radnika nakon uboda na iglu.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Virus hepatitisa B (HBV) pripada porodici Hepadnavirusa (hepa + DNK + virus) koji inficiraju ljude i neke životinje. Virus je sferičnog oblika i sastoji se od omotača i jezgra. Omotač je izgrađen od ugljenih hidrata, lipida i proteina. Jezgro čine:
Hepatociti (ćelije jetre) i serum sadrže okrugle, subvirusne partikule različitih veličina, koje nisu infektivne (ne sadrže virusnu DNK), ali su veoma imunogene jer stimulišu produkciju neutralnih antitela što je veoma značajno za izradu vakcina protiv ovog virusa.
Infekcija hepatitisom B je uzrokovana hepatitis B virusom (HBV). Virus se prenosi sa osobe na osobu putem krvi, sperme ili drugih telesnih tečnosti, dok se kijanjem i kašljanjem ne može preneti.Simptomi bolesti se pojavljuju u periodu od jednog do četiri meseca nakon kontakta sa virusom. Neki od simptoma su:
Za određivanje hepatitisa B postoji više različitih testova:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Preporuka je da se analize rade uvek u istoj laboratoriji da bi se mogli upoređivati dobijeni rezultati.
Jasmina Šušnjar, magistar farmacije - medicinski biohemičar
rođena 1986. godine u Somboru. Završila medicinsku školu ″Dr Ružica Rip‶ u Somboru sa odličnim uspehom. Dalje školovanje nastavlja na Prirodno-matematičkom fakultetu, na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, obrazovni profil diplomirani hemičar-biohemija, koje je završila 2010. godine. Iste godine upisuje master studije, a 2011. godine stiče zvanje Master biohemičar. Farmaceutski fakultet, smer medicinska biohemija upisuje 2018. godine, završava ga 2021. godine i stiče zvanje magistar farmacije-medicinski biohemičar. Od januara 2012. do oktobra 2022. godine radila u Poliklinici NS LAB. Od oktobra 2022. godine do danas radi na mestu rukovodioca službe laboratorijske dijagnostike u domu zdravlja “Dušan Doda Savić” u Beočinu.