Hitotriozidaza

Hitotriozidaza

  • Hitotriozidaza
Cena u privatnim laboratorijama za Hitotriozidaza je od 4900 - 13500 din.
  • O analizi

    Hitotriozidaza je marker indukovanja imunološkog odgovora protiv različitih patogena. Hitotriozidaza se smatra najspecifičnijim biomarkerom sarkoidoze, na osnovu čije aktivnosti se postavlja dijagnoza i prati terapija. Pored sarkoidoze, hitotriozidaza se koristi u dijagnostici bolesti lizozoma (najspecifičniji marker Gošeove bolesti), tuberkuloze, astme, intersticijske bolesti pluća, neuroloških bolesti (amiotrofične lateralne skleroze, multiple skleroze, moždanog udara, Alzheimer-ove bolesti i dr), kardiovaskularnih bolesti (ishemijske bolesti srca, bolesti koronarnih arterija i moždanih udara), infektivnih i parazitarnih bolesti (kandidijaza, malarija, lajšmanijaze, toksoplazmoze, leproze, bruceloze i dr.), dijabetes melitus tipa 2 (ubrzana ateroskleroza).

  • Uzorak

    Serum, cerebrospinalna tečnost

  • Kada se ispituje?

    Određivanje hitotriozidaze najčešće služi za postavljanje laboratorijske dijagnoze sarkoidoze, Gošeove bolesti, amiotrofične lateralne skleroze, kao i za praćenje efekata primenjenih terapija. Enzimska aktivnost hitotriozidaze koristi se i za praćenje aterosklerotskih promena kod dijabetesa tipa 2, dijagnostiku kardiovaskularnih, ostalih neuroloških, kao i infektivnih i parazitarnih bolesti.

  • Priprema

    Gladovanje 12h

  • Detaljan opis

    Hitotriozidaza je enzim koga produkuju aktivirane makrofage i kao takav predstavlja marker indukovanja imunološkog odgovora protiv različitih patogena. Uloga hitotriozidaze u savremenoj laboratorijskoj dijagnostici je veoma značajna, s obzirom da se smatra najspecifičnijim biomarkerom sarkoidoze, na osnovu čije aktivnosti se uz kliničku sliku postavlja dijagnoza i prati efikasnost terapije. Hitotriozidaza se koristi kao biomarker težine bolesti, za razlikovanje aktivnosti bolesti i predikciju pogoršanja stanja. Pored sarkoidoze, hitotriozidaza se koristi u dijagnostici tuberkuloze, astme, intersticijske bolesti pluća, hronične obstruktivne bolesti, infekcija i drugih bolesti pluća.

    Hitotriozidaza je najznačajniji marker grupe retkih bolesti (lizozomalnih bolesti), prvenstveno Goše-ove bolesti (Gaucher disease), kod koje se pored postavljanja dijagnoze, koristi za praćenje kliničke slike i doziranje terapije. Određuje se i kod drugih retkih metaboličkih bolesti: Niemann-Pick disease, Fabry disease, Krabbe disease.

    Povećana aktivnost hitotriozidaze utvrđena je i kod raznih neuroloških bolesti: amiotrofične lateralne skleroze, multiple skleroze, moždanog udara, Alzheimer-ove bolesti, cerebralne adrenalne leukodistrofije, cerebrovaskularne demencije i dugih. Enzim je značajan marker aktivnosti makrofaga u aterosklerotskom plaku i u vezi je sa širinom i veličinom aterosklerotskih lezija, te se koristi u dijagnostici kardiovaskularnih bolesti (ishemijske bolesti srca, bolesti koronarnih arterija i moždanih udara).

    Aktivnost hitotriozidaze se povećava kod pacijenata sa novodijagnostikovanim dijabetes melitus tipa 2, gde predstavlja marker ubrzane ateroskleroze i korelira sa progresijom nefropatije i retinopatije.

    S obzirom da je hitotriozidaza marker inflamatornog odgovora, veliki značaj ima u dijagnostici infektivnih i parazitarnih bolesti i to posebno kod kandidijaze, malarije, lajšmanijaze, toksoplazmoze, leproze, bruceloze i drugih.

    Značajno povećana aktivnost hitotriozidaze javlja se i kod sindroma policističnih jajnika (stanje hronične inflamacije niskog stepen), gde je aktivnost makrofaga povezana sa gojaznošću, insulinskom rezistencijom i drugim metaboličkim poremećajima. Povećana aktivnost uočena je i kod endometrioze i preeklampsije.

    Pored navedenog, hitotriozidaza se određuje u dijagnostici nealkoholne masne jetre, talasemije, HBV i HCV hepatitisa, različitih karcinoma i velikog broja autoimunih bolesti (SLE, Chron-ova bolest, psorijaza, juvenilni idiopatski artritis i druge).

  • Tvoji rezultati su van referentnih vrednosti?

    Saznaj u roku od 4h šta to znači!

    Pokreni tumačenje laboratorijskih nalaza

    Napomena

      Literatura
    Povezane analize

Zorica Šumarac, Prof. dr

Vanredni profesor Farmaceutskog fakulteta Novi Sad, Evropski specijalista laboratorijske medicine. Rođena 1965. godine u Beogradu. Diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu. Magistrirala i specijalizirala iz oblasti medicinske biohemije na Farmaceutskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu. Doktorirala na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Radi u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije od 1991. godine. Pokrenula laboratorijsku dijagnostiku retkih bolesti lizozoma (Gaucher i Fabry) u Srbiji i regionu.Višegodišnji Predsednik Društva medicinskih biohemičara Srbije. Spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije. Redovni član Radnih grupa Evropske federacije za kliničku hemiju i laboratorijsku medicinu (EFLM WG-PRE) i Međunarodne federacije za kliničku hemiju i laboratorijsku medicinu (IFCC LEPS). Predavač na velikom broju nacionalnih i međunarodnih skupova. Autor većeg broja naučnih radova.