HPV (humani papiloma virus) prouzrokuje infekciju koja je najčešća polno prenosiva bolest (prenosi se polnim odnosom, direktnim kontaktom zaražene kože ili sluzokože sa zaraženim delovima, vaginalnim, oralnim i analnim odnosom, kao i deljenjem seksualnih igračaka). Korišćenje prezervativa predstavlja zaštitu, ali se HPV može preneti uprkos zaštiti. Infekcija pogađa podjednako i žene i muškarce. HPV infekcija je u preko 90% slučajeva asimptomatska i prolazi bez ikakvih simptoma. U nekim slučajevima infekcija perzistira duže od 2 godine i može prouzrokovati genitalne bradavice (kondilome) ili u težim slučajevima karcinom cerviksa, vulve, vagine, penisa, anusa, usta, krajnika ili grla.
Uzorak brisa sa regije gde se ispituje infekcija (bris cerviksa, vulve, vagine, penisa, anusa, usta, krajnika ili grla).
HPV se ispituje kada postoji sumnja na HPV infekciju, kao i deo cervikalnog skrininga kod žena godina od 25 do 64. Tokom cervikalnog skrininga uzima se bris (mali deo ćelija) cerviksa i određuje se pomoću PCR testova. Još uvek ne postoje serološki testovi za određivanje HPV iz uzorka krvi. Neke klinike nude i određivanje HPV kod muškaraca, kao deo analnog skrininga, kod osoba kod kojih postoji povećani rizik od razvitka analnog kancera (uglavnom kod muškaraca koji praktikuju analni seks sa muškarcima).
Nije potrebna posebna priprema pre odlaska u laboratoriju.
Humani ili ljudski papiloma virus (HPV) je DNK virus čiji je naziv izveden od latinske reči papilla (bradavica) i grčke reči oma (tumor). HPV je široki termin koji obuhvata grupu papiloma virusa koji inficiraju čoveka. Postoji oko 200 papiloma virusa, a svi oni su podeljeni u dve grupe:
Infekcija HPV-om je veoma česta. Infekcija se prenosi polnim odnosom, tako da skoro svi seksualno aktivni ljudi bivaju zaraženi HPV-om u roku od par meseci do par godina od stupanja u seksualne odnose. U podjednakom procentu bivaju zaraženi i žene i muškarci. Veoma veliki broj infekcija prođe asimptomatski, i imuni sistem organizma se izbori sa infekcijom i eliminiše je u roku od dve godine. Ako se osoba zarazi HPV-om visoko rizičnog tipa, ta infekcija može biti u organizmu godinama i izazvati promene koje mogu kasnije preći u karcinom.
Korišćenje prezervativa nije 100% zaštita, tako da je za sada najefikasniji lek za borbu protiv HPV virusa vakcina. Vakcine sprečavaju infekciju sa visokorizičnim tipovima HPV, i tako sprečavaju pojavu karcinoma kao i genitalnih bradavica. HPV vakcina, Gardasil 9 je dostupna u celom svetu, a od 2022. godine vakcinacija u Srbiji je besplatna, o trošku države. Vakcinacija je preporučena (ne obavezna) za decu (i devojčice i dečake) od 12 do 14 godina, a najkasnije pre stupanja u prve seksualne odnose. Vakcina se daje u dve doze, a deci od 14 do 19 godina u tri doze. Vakcinacija je preporučena do navršene 26. godine. Posle toga vakcina nema toliko benefita.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Nema dodatnih napomena.
Lab Cube,