IGF-1 (faktor rasta sličan insulinu 1) je peptidni hormon koji se stvara u jetri pod uticajem hormona rasta. IGF-1 je jedan od glavnih faktora rasta i diferencijacije ćelije. Nedostatak ovog hormona dovodi do patuljastog rasta. Neki tumori luče IGF-1 i ti pacijenti često imaju hipoglikemiju. Test se koristi za kvantitativno određivanje IGF-1. Služi kao pomoć u postavljanju dijagnoze poremećaja lučenja hormona rasta.
Uzorak seruma.
Kod dijagnoze poremećaja sekrecije hormona rasta i praćenja tumora hipofize.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
IGF-1 (faktor rasta sličan insulinu 1) je peptidni hormon koji se stvara uglavnom u jetri pod uticajem hormona rasta. IGF-1 je jedan od glavnih faktora rasta i diferencijacije ćelije. Efekte na ciljna tkiva ostvaruje vezivanjem za specifične receptore i za insulinski receptor. IGF-1 receptor je po svojoj strukturi jako sličan insulinskom receptoru. Može da veže i insulin, ali afinitet prema insulinu je mnogo manji nego prema IGF-1. Koncentracija IGF-1 u krvi je hiljadu puta veća od koncentracije insulina, a u krvi se nalazi vezan za specifične proteine koji regulišu njegovu aktivnost.
IGF-1 ima približno 50% homologije u strukturi sa proinsulinom i brojne biološke aktivnosti slične insulinu, mada njegov značaj u homeostazi glukoze još nije u potpunosti poznat. Davanje IGF-1 izaziva hipoglikemiju, dok njegov nedostatak ima za posledicu patuljast rast. Neke neoplazme mogu da produkuju IGF i ti pacijenti često imaju hipoglikemiju.
Određivanje IGF-1 u krvi se najviše koristi u dijagnozi poremećaja sekrecije hormona rasta. Povećano lučenje hormona rasta (GH) i IGF-1 može izazvati abnormalne veličine skeleta i druge poremećaje karakteristične za akromegaliju i gigantizam. Kod dece, gigantizam dovodi do povećanog rasta dugih kostiju, što rezultira visokim rastom deteta. Kod odraslih, akromegalija izaziva izobličavanje kostiju na pojedinim delovima tela (nos, uši, vilice, šake, stopala) i oticanje pojedinih tkiva. Do ovakvih promena dolazi zato što su u odraslom dobu zatvorene epifize kostiju i nije moguć njihov dalji rast (izduživanje). Oba stanja vode do nastanka uvećanih organa kao što je srce i drugih komplikacija, kao što su:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije IGF-1 određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti IGF-1 je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Jelena Kotur Stevuljević, Dr sc., redovni profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu
Rođena 1969. godine u Smederevu. Diplomirala, a kasnije odbranila magistarski i doktorski rad na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu iz oblasti medicinske biohemije. Na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta je zaposlena od 1996, a od 2018. i kao redovni profesor. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, a 2020. godine se našla na listi 2% najuticajnijih naučnika u svetu baziranoj na standardizovanoj metrici citiranja svih naučnika i naučnih disciplina koju je objavio Univerzitet Stanford. Centralna tema njenih istraživanja je razvoj analitike za kvantifikaciju oksidativnog stresa u biološkim tečnostima. Recezent svih tekstova na ovim stranicama.