Test se koristi za procenu statusa imuniteta, tj. za detekciju i praćenje povišenih ili smanjenih koncentracija imunoglobulina u krvi kao posledice alergija i parazitskih infekcija, ali i nekih sistemskih i naslednih bolesti.
Serum, plazma.
Ispitivanje IgE značajno je u proceni imunog sistema osobe, tačnije utvrđivanje viška ili manjka ove klase imunoglobulina osnova je u dijagnostici i praćenju različitih bolesti i stanja. Najznačajnija primena ovog parametra je u skriningu na alergije ili parazitske infekcije. Dodatno, ova klasa imunoglobulina može biti snižena zajedno sa ostalim u različitim naslednim ili stečenim imunodeficijencijama.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. Ukoliko se koristi imunosupresivna terapija ili lekovi poput fenitoina i karbamazepina korisno je to napomenuti pre testiranja kako bi se preciznije tumačili dobijeni rezultati.
Imunoglobulini su posebna grupa proteina plazme koji su ime dobili po svojoj ulozi u organizmu, a to je odbrana od uzročnika infekcija ili drugih zapaljenskih reakcija u organizmu. Imunoglobulini su sastavni deo imunog odgovora organizma i nosioci humoralnog imuniteta osobe. To su u osnovi antitela, što znači da ih ne sintetiše jetra, kao većinu drugih proteina u našoj cirkulaciji, već imunokompetentne ćelije leukociti tzv. plazma ćelije. Po strukturi to su glikoproteini koji se sastoje iz 82-96% polipeptida i 4-18% ugljenih hidrata. Za skoro sva biološka dejstva antitela odgovoran je proteinski deo molekula imunoglobulina, dok se za ugljenohidratni deo smatra da ima ulogu u izlučivanju imunoglobulina iz plazma ćelija. Svaki imunoglobulin ima osnovnu jedinicu građe, a to je monomer sastavljen od četiri polipeptidna lanca (2 laka i 2 teška lanca) koji ima karakterističan oblik slova “Y”. Na monomeru imunoglobulina postoje dva regiona: jedan koji se vezuje za antigen uzročnik infekcije (alergen, toksin, specifični antigen proteini bakterija i virusa) i drugi koji se vezuje za ćelije imunog sistema i proteine komplementa. Postoji pet klasa imunoglobulina zavisno od tipa teških lanaca koji ih čine: G, A, M, D i E.
Imunoglobulin E se, iako prisutan u maloj koncentraciji, visokim afinitetom vezuje za nekoliko tipova ćelija u cirkulaciji koje učestvuju u imunom odgovoru. To su:
Svaka od ovih ćelija sadrži granule pune određenim supstancama, poput histamina, prostaglandina, leukotriena i one su odgovorne za određene reakcije u imunom odgovoru organizma. Kada se IgE veže za antigen, a potom i za te ćelije, dolazi do oslobađanja sadržaja granula u cirkulaciju i otpočinjanja kaskade procesa kome je konačni cilj neutralizacija antigena i njegovog lošeg delovanja na organizam. Karakteristično IgE dominira u alergijskim reakcijama ili parazitskim infekcijama, koje imaju tipičnu kliničku sliku (svrab, kijanje, otok, suzenje očiju, grč disajnih puteva, curenje nosa, crvenilo kože, dijareja, i drugo) zahvaljujući medijatorima koji se oslobađaju iz pomenutih ćelija za koje se vezuje IgE nakon senzibilizacije datim antigenom. Zato je sa pravom jedan od osnovnih medijatora reakcija preosetljivosti tipa 1 kojima pipadaju astma i mnoge alergološke bolesti. U borbi protiv parazita u digestivnom traktu uloga IgE ogleda se u podsticanju neutralizacije ovih uzročnika infekcije, koji zbog svoje veličine ne mogu biti fagocitovani kao bakterije ili virusi. Imunoglobulin E se nalazi kratko u cirkulaciji, poluživot mu je do dva dana. Vrednosti kod dece se ustaljuju tek posle pete godine života.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije IgE-a određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji.
Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.