Ovaj test se koristi za dijagnostifikovanje, diferencijaciju i praćenje hiperkalijemije (povišen nivo kalijuma) i hipokalijemije (snižen nivo kalijuma).
Serum.
Urin, 24h-urin.
Određivanje kalijuma je indikovano u dijagnozi i tretmanu:
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju ukoliko se kalijum određuje iz krvi. Priprema je potrebna kod određivanja kalijuma iz 24h urina. Sakupljanje se vrši u toku 24h, odbacivanjem prve, koncentrovane porcije urina, prikupljanjem svih ostalih porcija urina, zaključno sa prvim jutarnjim urinom sledećeg dana. 24h urin se sakuplja u boce, napravljene specijalno za prikupljanje urina. Neophodno je ispravno sakupiti celokupnu količinu 24h urina, kako zbog validnosti određene vrednosti kalijuma iz urina, tako i zbog podatka o diurezi (kompletna količina urina (ml) u 24h), koji se koristi za procenu klirensa kalijuma kroz bubrege.
Oko 97% kalijuma u organizmu se nalazi intracelularno. Transport u ćelije regulisan je pomoću Na/K ATP-aze koja se nalazi u ćelijskoj membrani. Samo oko 3% kalijuma sadržano je u ekstracelularnoj tečnosti. Kalijum se filtrira u glomerulima bubrega i veći deo (oko 90%) se reapsorbuje u proksimalnim tubulima i u Henleovoj petlji. Reapsorpcija ili ekskrecija u distalnim tubulima je pod uticajem aldosterona i vrednosti pH krvi.
Zbog visoke koncentracije kalijuma u intracelularnoj tečnosti, serumske vrednosti kalijuma ne odražavaju uvek nivo kalijuma u organizmu. Dakle, podaci dobijeni u serumu mogu se tumačiti samo uz pažljivo razmatranje kliničke slike pacijenta i njegovog acido-baznog statusa. Razmotriti sledeće primere:
U oba slučaja postoji, uprkos manje-više značajnom povećanju nivoa kalijuma u serumu, intracelularni nedostatak kalijuma.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije kalijuma određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti kalijuma je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.