Komponenta komplementa C3, zajedno sa komponentom C4, predstavlja najznačajniji protein u sistemu komplementa. Test se koristi za određivanje koncentracije ili aktivnosti C3 proteina u krvi kao markera od koristi za procenu statusa imuniteta, tj. za detekciju i praćenje uzroka učestalih infekcija, autoimunskih ili nekih drugih sistemskih bolesti.
Serum.
Ispitivanje C3 značajno je u proceni imunskog sistema osobe, tačnije utvrđivanja viška ili manjka ovog proteina komplementa osnova je dijagnostike i praćenja različitih bolesti i stanja.
Najčešći razlozi za ispitivanje ovog parametra uključuju:
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Proteini komplementa predstavljaju posebnu grupu proteina u cirkulaciji koja se sintetiše dominantno u jetri, ali i u nekim ćelijama slezine i nekim leukocitima. Igraju značajnu ulogu u odbrani organizma od patogena (bakterije, virusi, strana tela, neki lekovi) i unutrašnjih uzročnika bolesti i u odvijanju zapaljenskih procesa u organizmu. Komplement je sastavni deo urođenog imuniteta i igra važnu ulogu u humoralnom imunitetu osobe zajedno sa imunoglobulinima, gde pomaže odstranjivanje kompleksa antigen-antitelo. Sistem komplementa čini oko 30 cirkulišućih i još toliko membranskih i regulatornih proteina koji deluju zajedno u imunskim i zapaljenskim procesima, kaskadno se aktivirajući sa osnovnim ciljem da se prepozna, neutrališe, uništi i ukloni patogen. Sistem komplementa, za razliku od ćelijskog imuniteta, nema “memoriju” o prethodnim infekcijama ili zapaljenskim stanjima u organizmu, pa ima neselektivno dejstvo. Sistem komplementa deluje proinflamatorno u organizmu. Aktivacija ovog puta imuniteta može biti različita:
Komplement se uvek uključuje u imunsku reakciju bez obzira da li je sintetisani Ig (antitelo) uperen protiv stranog patogena ili protiv samog organizma kao što je to slučaj sa stvaranjem autoantitela. Zato se smatra važnim posrednikom u nastanku različitih autoimunskih bolesti. Deficijencije u komponentama komplementa, bile one u koncentraciji ili njihovoj aktivnosti, vode ka neregulisanim i patološkim zapaljenjima u organizmu i neodgovarajućem imunskom odgovoru na uzročnike bolesti.
grafik milicin
Postoji devet najznačajnijih proteina komplementa obeleženih od C1 do C9. Njih aktiviraju određene supstance koje se stvaraju u krvi pošto u organizam uđe patogen ili otpočne imunska reakcija posredovana antitelima, a nadalje se komponente komplementa kaskadno aktiviraju i nastaju proteinski kompleksi koji su nosioci borbe protiv uzročnika zapaljenja, infekcija, protiv stranih tkiva i tela (transplantati), mrtvih ćelijskih ostataka i izmenjenih ćelija domaćina. Stvaranje proteina komplementa počinje od trećeg meseca intrauterinog razvoja ploda, a na rođenju iznosi oko 15% vrednosti kod odraslih osoba.
Komponenta komplementa C3, zajedno sa komponentom C4, predstavlja najznačajniji protein u sistemu komplementa. Kada se u kaskadnim reakcijama C3 podeli na svoje fragmente C3a i C3b, svaka od ovih komponenti postaje aktivan učesnik imunskih reakcija. C3 je važan deo sva tri aktivirajuća puta sistema komplementa sa ciljem da se:
Zbog specifičnog dejstva na mehanizam obeležavanja patogenih bakterija opsonizacijom, kako bi se nadalje one uklonile iz organizma, deficijencije ovog proteina komplementa vode ka učestalim piogenim infekcijama i počinju u ranom detinjstvu.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije ili aktivnost C3 određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova, ali i uzrasta osobe. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji.
Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa će interpretirati lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.