Test se koristi za dokazivanje bakterijske infekcije digestivnog trakta. Simptomi u trajanju od nekoliko dana koji upućuju lekara da propiše ovu analizu su: dijareja, grčevi u stomaku, sa ili bez povišene telesne temperature. Do razvoja infekcije koja se naziva gastroenteritis dolazi usled upotrebe hrane ili vode kontaminirane bakterijama, a nekada i usled upotrebe antibiotika koji spreče razvoj normalne flore – mikrobioma digestivnog trakta, pri čemu patogeni soj bakterija koji je otporan na dati antibiotik nastavlja da se razvija i izaziva gastrointestinalne smetnje. Ova infekcija se nekada javlja i kod osoba sa oslabljenim imunitetom.
Uzorak fecesa.
Kod dokazivanja bakterijske infekcije digestivnog trakta. Simptomi u trajanju od nekoliko dana koji upućuju lekara da propiše ovu analizu su: dijareja, grčevi u stomaku, sa ili bez povišene telesne temperature.
Potrebno je da uzorak bude sveže uzet u sterilnu posudu. Treba sprečiti kontaminaciju uzorka urinom ili vodom. Uzorak je neophodno doneti u laboratoriju za najduže sat vremena ili ako je potrebno da prođe više vremena do transporta u laboratoriju, uzeti uzorak u posebnu posudu sa konzervansom (za informaciju se obratiti nadležnoj laboratoriji). Za decu se uzorak stolice uzima analnim brisom.
Koprokultura je test kojim se detektuje i identifikuje bakterija koja je izazvala infekciju donjih delova digestivnog trakta. Test se koristi za razlikovanje bakterija koje izazivaju oboljenja (patogene bakterije) i bakterija koje su normalno prisutne u digestivnom traktu (normalna crevna flora). Test pomaže u određivanju da li je pronađena patogena bakterija uzrok gastrointestinalnih simptoma (gastroenteritis).
Određene bakterije i gljivice predstavljaju normalnu crevnu floru i igraju važnu ulogu u digestiji hrane. Nekada normalna crevna flora može biti narušena upotrebom antibiotika širokog spektra dejstva. Antibiotici sprečavaju rast normalne bakterijske flore i omogućavaju bakterijama koje su rezistentne na antibiotike da se razmnožavaju i dovode do dijareje i abdominalnog bola.
Indikacije za pregled stolice su:
Ukoliko ovi simptomi potraju mogu dovesti do dehidratacije organizma, što zahteva nadoknadu vode i elektrolita. Ukoliko se stanje zakomplikuje može doći do razvoja hemolitičko-uremijskog sindroma. Ovo stanje se može javiti kod starijih osoba, male dece i osoba sa narušenim imunskim sistemom.
Ovim testom se u uzorku stolice uglavom mogu identifikovati sledeće bakterije:
Neke bakterije, kao što su Escherichia coli i Clostridum difficile, izazivaju oboljenja produkcijom toksina. Ove bakterije se mogu kultivisati, ali potrebno je i drugim testovima dokazati prisustvo njihovih toksina.
Koprokultura se vrši pregledom uzorka stolice. Nekad je potrebno doneti na analizu 3 različita uzorka stolice (tokom tri uzastopna dana).
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.