Određivanje leukocitarne formule znači određivanje apsolutnog i relativnog broja svake subpopulacije leukocita u uzorku krvi. Određivanje leukocitarne formule se vrši u sklopu određivanja kompletne krvne slike za dijagnozu infekcija, alergija ili za praćenje efekata terapije ovih bolesti.
Uzorak pune krvi.
Kod otkrivanja uzroka abnormalnih vrednosti broja leukocita.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Leukociti ili bela krvna zrnca su ćelije krvi koje igraju važnu ulogu u imunskom sistemu čoveka. Pomažu u borbi protiv infekcije i imaju ulogu u zapaljenju, alergijskom odgovoru i zaštiti od kancera. U perifernoj krvi zdravih osoba cirkulišu tri vrste leukocita:
Određivanje leukocitarne formule znači određivanje apsolutnog i relativnog broja svake subpopulacije leukocita u uzorku krvi. Određivanje leukocitarne formule se vrši u sklopu određivanja kompletne krvne slike.
Svaka subpopulacija izražava se kao:
apsolutan broj = (ukupan broj Le x % subpopulacije)/100
Svaka od ovih subpopulacija ima drugačiju funkciju u krvi. Diferencijacija otkriva da li su ćelije prisutne u normalnim odnosima, da li broj nekih ćelija opada ili raste i da li su prisutne abnormalne ili nezrele forme ovih ćelija. Ove informacije su od velike pomoći pri postavljanju dijagnoze specifičnog oboljenja koje pogađa imunski sistem ili koštanu srž.
Leukociti nastaju od pluripotentne matične ćelije koštane srži od koje nastaju i ostale ćelije krvi. Kroz niz diferentovanja nastaje pet tipova leukocita:
Određivanje ukupnog broja leukocita sa diferencijalnom formulom može pomoći u postavljanju dijagnoze specifičnih stanja kao što su:
Ponekad se u rezultatu leukocitarne formule mogu detektovati i nezrele forme leukocita (metamijelociti, mijelociti, promijelociti ili blasti) i tada lekar može tražiti i dodatne testove radi postavljanja dijagnoze, kao što su:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Rezultate hematoloških parametara treba tumačiti kada je to moguće u odnosu na prethodni rezultat pacijenta, a ne u odnosu na sam referentni interval.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.