Lipaza je enzim koji se sintetiše u ćelijama pankreasa i njegova funkcija je razgradnja triglicerida koje unosimo hranom. Aktivnost ovog enzima se prvenstveno određuje u dijagnostici i praćenju akutnog pankreatitisa, ali se ponekad koristi i za dijagnozu i praćenje hroničnog pankreatitisa i drugih oboljenja pankreasa.
Uzorak seruma.
Kada pacijent ima simptome oboljenja pankreasa, kao što su jak abdominalni bol, groznica, gubitak apetita i povraćanje.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. Potrebno je vaditi krv posle noćnog gladovanja.
Lipaza je jedan od digestivnih enzima koji se sintetišu u pankreasu i učestvuje u razgradnji triglicerida iz hrane na glicerol i masne kiseline. Njegova aktivnost se postiže u prisustvu proteina kolipaze koga sintetiše takođe pankreas i koji se smatra kofaktorom za delovanje lipaze. Osim kolipaze za potpunu aktivnost lipaze potrebne su i žučne soli.
Smatra se da je lipaza enzim specifičan za pankreas, mada se sintetiše i u želucu, tankom crevu i plućima. Ovaj enzim se filtrira putem bubrežnih glomerula i potpuno se reapsorbuje u bubrežnim tubulama, pa se normalno ne može naći u urinu, osim u slučaju povišene lipaze u krvi kao i kod nekih bubrežnih oboljenja. Određivanje lipaze se koristi za dijagnostikovanje akutnog pankreatitisa (porast za 4-8 sati; duže ostaje povišen od amilaze, čak 7-10 dana, maksimalnu vrednost dostiže nakon 24h a povećanje može biti 2-50 puta u odnosu na gornju granicu referentnog opsega); stepen povećanja aktivnosti u serumu nije neophodno u korelaciji sa težinom bolesti, normalizacija nije uvek znak oporavka.
Smatra se da je lipaza specifičnija od amilaze za dijagnozu akutnog pankreatitisa zbog gore navedenih osobina u poređenju sa amilazom pa se ako nije moguće odrediti oba ova enzima kod sumnje na akutni pankreatitis preporučuje određivanje lipaze. S obzirom na to da do povećanja aktivnosti lipaze može doći i u drugim stanjima vezanim za gastrointestinalni trakt ili kod pacijenata sa bubrežnom bolešću, povećanje tri puta u odnosu na gornju granicu referentnih vrednosti (bez prisustva bubrežne bolesti) doprinosi dijagnozi pankreatitisa.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Uzimanje opijata (zloupotreba ili upotreba lekova iz ove grupe jedinjenja) moze usloviti porast koncentracije lipaze u krvi (mogu izazvati kontrakciju Odijevog sfinktera).
Jelena Kotur Stevuljević, Dr sc., redovni profesor Farmaceutskog fakulteta u Beogradu
Rođena 1969. godine u Smederevu. Diplomirala, a kasnije odbranila magistarski i doktorski rad na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu iz oblasti medicinske biohemije. Na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta je zaposlena od 1996, a od 2018. i kao redovni profesor. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, a 2020. godine se našla na listi 2% najuticajnijih naučnika u svetu baziranoj na standardizovanoj metrici citiranja svih naučnika i naučnih disciplina koju je objavio Univerzitet Stanford. Centralna tema njenih istraživanja je razvoj analitike za kvantifikaciju oksidativnog stresa u biološkim tečnostima. Recezent svih tekstova na ovim stranicama.