Magnezijum

Magnezijum

  • Mg
Cena u privatnim laboratorijama za Magnezijum je od 100 - 360 din.
  • O analizi

    Ovaj test se koristi za dijagnostifikovanje i praćenje hipomagnezijemije i hipermagnezijemije.

  • Uzorak

    Serum. Urin, 24h-urin.

  • Kada se ispituje?

    Ispitivanje nivoa magnezijuma je indikovano kod:

    • prisustva prekomerne neuromuskularne ekscitabilnosti,
    • pojave gastričnih i srčanih simptoma,
    • pojave mišićnih grčeva.

  • Priprema

    Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju ukoliko se magnezijum određuje iz krvi. Priprema je potrebna kod određivanja magnezijuma iz 24h urina. Sakupljanje se vrši u toku 24h, odbacivanjem prve, koncentrovane porcije urina, prikupljanjem svih ostalih porcija urina, zaključno sa prvim jutarnjim urinom sledećeg dana. 24h urin se sakuplja u boce, napravljene specijalno za prikupljanje urina. Neophodno je ispravno sakupiti celokupnu količinu 24h urina, kako zbog validnosti određene vrednosti magnezijuma iz urina, tako i zbog podatka o diurezi (kompletna količina urina (ml) u 24h), koji se koristi za procenu klirensa magenzijuma kroz bubrege.

  • Detaljan opis

    Magnezijum je ključni faktor u velikom broju važnih enzimskih reakcija i tu ulogu ostvaruje tako što čini integralni deo metalo-enzima ili tako što je aktivator. Igra važnu ulogu u glikolizi, ćelijskom disanju i čini sastavni deo transmembranskog transporta kalcijuma. Magnezijum zajedno sa kalijumom predstavljaju glavne intracelularne katjone. Mg2+ je kofaktor kod velikog broja enzimskih sistema. Stoga, svim ATP-zavisnim enzimskim reakcijama je potreban Mg2+ kao kofaktor u ATP-magnezijumovom kompleksu. Približno 60% magnezijumovih jona čuva se u kostima. Preostali je deo intermedijernog metabolizma, približno 70 % je prisutno u slobodnoj formi, dok je ostalih 30% vezano za proteine (posebno za albumin), citrate, fosfate i druge koji prave komplekse. Odrasla osoba ima 22-26 g Mg i to 60% u skeletu, 39% intracelularno (20% u okviru skeletnih mišića), i 1% ekstracelularno. Serumski nivoi se kreću od 0,7-1,0 mmol/l ili 1,8-2,4 mEq. Serumski nivoi magnezijuma mogu biti normalni dok intracelularno postoji deficit. Mehanizmi održavanja nivoa magnezijuma se održavaju na nivou apsorpcije iz gastrointestinalnog trakta i bubrežne ekskrecije. Intracelularni nivoi magnezijuma su u korelaciji sa intracelularnim kalijumom. Povišeni nivoi magnezijuma snižavaju nivoe kalcijuma i doprinose sprečavanju nastajanja hiperkalcijemije ili izazivaju hipokalcijemiju, u zavisnosti od inicijalne vrednosti magnezijuma. Prekomeran unos, kao i smanjen unos proteina inhibira apsorpciju magnezijuma, kao i prisustvo fosfata, fitata i masti iz želuca. Neapsorbovani magnezijum unet hranom se ekskretuje putem fecesa. Apsorbovani magnezijum se ekskretuje putem znoja i urina.

    Ovaj test koristi se za dijagnostifikovanje i praćenje hipomagneziemije (nedostatak magnezijuma) i hipermagnezemije (višak magnezijuma). Brojne studije su pokazale korelaciju koja postoji između nedostatka magnezijuma i promena u hemostazi fosfata, kalcijuma – kalijuma, što je udruženo sa srčanim poremećajima kao što su:

    • ventrikularna aritmija koju nije moguće lečiti konvencionalnom terapijom,
    • povećana osetljivost na digoksin,
    • spazam koronarne arterije i naprasna smrt.

    Dodatni paralelni simptomi uključuju neuromuskularne i neuropsihijatrijske poremećaje.

    Hipermagnezemija se javlja kod:

    • akutnog i hroničnog zastoja bubrega,
    • viška magnezijuma i
    • oslobađanja magnezijuma iz intracelularnog prostora.

    Pored atomske apsorpcione spektrofotometrije (eng. atomic absorption spectrometry AAS) i kompleksometrijske metode se takođe mogu koristiti za određivanje magnezijuma.

  • Imaš snižen ili povišen rezultat za
    Magnezijum?

    Isprobaj uslugu online tumačenja laboratorijskih nalaza.

    Pokreni tumačenje nalaza

    Napomena

    Koncentracije magnezijuma određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti magnezijuma je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.

      Literatura
    1. Dörner K. Magnesium (Mg). In: Thomas L, ed. Clinical laboratory diagnostics. Use and assessment of clinical laboratory results. Frankfurt/Main: TH-BooksVerlagsgesellschaft mbH, 1998:339-340.
    2. Jacob RA. Trace Elements. In: Tietz NW, ed. Fundamentals of clinical chemistry. Philadelphia:WB Saunders Company, 1987:521-524.
    3. Mann CK, Yoe JH. Spectrophotometric determination of magnesium with sodium 1-Azo-2-hydroxy-3-(2,4-dimethylcarboxanilido) naphthalene-1’-(2-hydroxybenzene-5-sulfonate). Anal Chem 1956;28:202-205.
    4. Bohuon C. Microdosage du magnésium.

Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.