Gljivične infekcije se razvijaju najčešće kod osoba sa oslabljenim imunitetom. Mogu biti kožne, ali i infekcije dubljih tkiva i organa, na primer pluća i krvi. Najčešća gljivična infekcija je uzrokovana gljivicom kandida (infekcija – kandidijaza). Ovaj test se koristi za dokazivanje gljivične infekcije u uzorku stolice.
Uzorak fecesa.
Kod dokazivanja gljivične infekcije u uzorku stolice.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Gljivične infekcije (mikoze) predstavljaju invaziju tkiva jednom ili više vrsta gljivica. Mogu biti površinske - kožne, infekcije dubljih tkiva ili ozbiljnije infekcije pluća, krvi (septikemija). Neke gljivice su oportunističke, dok su druge patogene i prouzrokuju oboljenja, bez obzira na stanje imunskog sistema.
Većina gljivičnih infekcija se dešava jer je osoba izložena izvoru gljivica kao što su spore na raznim površinama, u vazduhu i vodi. Obično do infekcije dođe usled pada imunskog sistema ili ako se u organizmu razvije “pravo okruženje” za rast gljivica. Bilo ko može dobiti gljivičnu infekciju, ali neke populacije su pod posebnim rizikom od oboljenja i recidiva i to osobe:
Najčešća vrsta gljivične infekcije je kandidijaza, prouzrokovana gljivicom Kandida (lat. Candida albicans). Kandida predstavlja normalnu floru digestivnog trakta i kože, ali pod određenim uslovima može da se razmnoži i prouzrokuje kandidijazu usta, grla, ezofagusa. Takođe može da inficira kožu, kosu, nokte, oči, genitalne organe itd. Rizične populacije su:
Kandida se može dokazati iz krvi, sputuma, bronhijalnog aspirata, urina, fecesa i uzimanjem briseva noktiju, kože, kose, vagine.
Kandida se može izolovati iz 30% orofaringealnih kultura i 65% kultura fecesa. Bebe i odrasli mogu razviti vodenastu dijareju kao posledicu kandidijaze, koja dobro reaguje na terapiju. Dijareja kod kandidijaze je obično sekretornog tipa, vodenasta, bez krvi, mukusa i abdominalnog bola. Ispitivanje fecesa na Kandidu bi trebalo uzeti u obzir kod antibiotski izazvanog kolitisa kod koga nije dokazana bakterija Clostridium difficile.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.