Ovaj test se koristi za postavljanje dijagnoze i lečenje bubrežnih i drugih metaboličkih bolesti.
Uzorak seruma, Li-heparin, K2-EDTA plazma, Urin, 24h urin.
Merenje mokraćne kiseline koristi se u dijagnostici i lečenju brojnih bubrežnih i metaboličkih poremećaja, uključujući renalnu insuficijenciju, giht, leukemiju, psorijazu, izgladnelost ili ostala stanja gubljenja težine, kao i u dijagnostici i lečenju pacijenata koji primaju citotoksične lekove.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju ukoliko se mokraćna kiselina određuje iz krvi. Priprema je potrebna kod određivanja mokraćne kiseline iz 24h urina. Sakupljanje se vrši u toku 24h, odbacivanjem prve, koncentrovane porcije urina, prikupljanjem svih ostalih porcija urina, zaključno sa prvim jutarnjim urinom sledećeg dana. 24h urin se sakuplja u boce napravljene specijalno za prikupljanje urina.
Mokraćna kiselina je krajnji produkt metabolizma purina u ljudskom organizmu. Merenje mokraćne kiseline koristi se u dijagnostici i lečenju brojnih bubrežnih i metaboličkih poremećaja, uključujući renalnu insuficijenciju, giht, leukemiju, psorijazu, izgladnelost ili ostala stanja gubljenja težine, kao i u dijagnostici i lečenju pacijenata koji primaju citotoksične lekove.
Oksidacija mokraćne kiseline obezbeđuje osnovu za dva prilaza kvantitativnom određivanju ovog metabolita purina.
Drugi metod je kolorimetrijski metod koju su razvili Town i sar. Uzorak se najpre inkubira sa reagens smešom koja sadrži askorbat oksidazu i sistem za uklanjanje. U ovom test sistemu važno je da se eliminiše sva askorbinska kiselina prisutna u uzorku u preliminarnoj reakciji; ovim se onemogućava svaka interferencija askorbinske kiseline u kasnijoj POD indikatorskoj reakciji. Nakon dodavanja start reagensa počinje oksidacija mokraćne kiseline uz pomoć urikaze.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije mokraćne kiseline određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti mokraćne kiseline je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.