Test se koristi za kvantitativno određivanje NT-proBNP u serumu ili plazmi. Koristi se za postavljanje dijagnoze i procenu stepena kongestivne srčane insuficijencije.
Uzorak seruma ili plazme.
Koristi se za postavljanje dijagnoze i procenu stepena kongestivne srčane insuficijencije, detekciju blažih formi srčane disfunkcije i praćenja efikasnosti terapije pacijenata sa disfunkcijom leve komore.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
BNP (B-tip natriuretičkog peptida) zajedno sa atrijalnim natriuretičkim peptidom (ANP) i C-tipom natriuretičkog peptida (CNP) pripada porodici strukturno sličnih peptida. Srčani natriuretički peptidi se sintetišu u srčanom tkivu i funkcija im je regulacija krvnog pritiska održavanjem ravnoteže elektrolita i tečnosti.
PreproBNP (134 aminokiseline) se sintetiše u kardiomiocitima i iz njega nastaje prekursor proBNP (108 aminokiselina). Razgradnjom proBNP nastaju fiziološki aktivan BNP (32 aminokiseline) i neaktivan peptid NT-proBNP (76 aminokiselina). BNP i NT-proBNP su detektovani u perifernoj krvi i oba parametra se koriste za dijagnostikovanje srčane insuficijencije i praćenje stanja pacijenata sa ovom bolešću.
NT-proBNP je korisno dijagnostičko i prognostičko sredstvo jer se oslobađa u cirkulaciju kao posledica širenja srčanih pretkomora i komora zbog povećanog intrakardijalnog pritiska.
Disfunkcija leve komore može da nastane zbog:
Neadekvatno lečenje disfunkcije leve komore može dovesti do iznenadne smrti. Kod pacijenata sa disfunkcijom leve komore rastu koncentracije BNP i NT-proBNP u cirkulaciji i dobro koreliraju sa prognozom oboljenja. Promene u koncentraciji NT-proBNP tokom vremena, se mogu koristiti radi procene uspešnosti lečenja pacijenata sa disfunkcijom leve komore.
Hronična srčana insuficijencija je klinički sindrom prouzrokovan smanjenom sposobnošću srca da pumpa krv i zavisno od simptoma i težine oboljenja je podeljena u 4 grupe (New York Heart Association classification (NYHA) I-IV). Kada se pacijenti klasifikuju prema NYHA podeli koncentracije NT-proBNP rastu sa porastom broja klase i reflektuju ozbiljnost srčanog oštećenja. Visoka osetljivost NT-proBNP omogućuje detekciju blažih oblika srčane disfunkcije kod asimptomatskih pacijenata sa strukturnim srčanim oboljenjima.
Radna grupa za dijagnozu i lečenje hronične srčane insuficijencije Evropskog udruženja za kardiologiju (engl. European Society of Cardiology Task Force for the Diagnosis and Treatment of Chronic Heart Failure) preporučuje u svojim vodičima da se natriuretički peptidi, uključujući i NT-proBNP, mogu koristiti kao testovi za isključivanje ovog oboljenja s obzirom na njihovu veliku negativnu prediktivnu vrednost (97-100%).
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije NT-proBNP određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti NT-proBNP je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Vrednosti NT-proBNP rastu sa godinama pacijenta i zavise od pola.
Rezulatati BNP i NT-proBNP nisu uporedivi. NT-proBNP je stabilniji od BNP in vitro.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.