Test se koristi za skrining spoljašnjeg puta koagulacije, dijagnostiku i procenu naslednih ili stečenih nedostataka određenih faktora koagulacije (II, V, VII, X i fibrinogena), za procenu sintetske funkcije jetre (njene sposobnosti da sintetiše proteine), a kao INR za praćenje terapije oralnim antikoagulansima (kumarinima).
Citratna krv, bitan je odnos krvi i antikoagulansa u epruveti.
Protrombinsko vreme može biti koristan parametar u sledećem:
Poželjno je noćno gladovanje pre dolaska u laboratoriju, kao i preskakanje jutarnje doze antikoagulantnih lekova ukoliko je pacijent na toj terapiji. Lekove poneti sa sobom i uzeti odmah nakon uzorkovanja.
Protrombinsko vreme je vreme (u sekundama) potrebno da se formira ugrušak krvi nakon povrede krvnog suda, odnosno vreme potrebno da se koaguliše krv nakon dodavanja reagensa u test epruvetu. Kada dođe do povrede krvnog suda, pokreće se proces hemostaze kroz niz kaskadnih reakcija u kojima učestvuju proteini - koagulacioni faktori, krvne ćelije trombociti i sam povređeni krvni sud. Postoje dva načina/puta započinjanja formiranja krvnog ugruška: spoljašnji i untrutrašnji, u kojima učestvuju različiti faktori koagulacije. Oba puta spajaju se u zajednički put koagulacije koji za krajnji cilj ima formiranje krvnog ugruška. Nakon nekog vremena taj ugrušak se razlaže i nastavlja se normalan protok krvi. Da bi se proces hemostaze odvijao normalno potrebno je da su svi učesnici procesa prisutni u dovoljnoj meri i dovoljno funkcionalni. Svaki višak može dovesti do prekomerne tromboze, a svaki manjak do krvarenja. Protrombinsko vreme ukazuje na kvalitet spoljašnjeg i zajedničkog puta koagulacije, tj. koristan je parametar za procenu aktivnosti faktora koagulacije koji u njemu učsetvuju. Izmereno protrombinsko vreme u sekundama poredi se sa vremenom PT-a u sekundama kod zdravih osoba. Međutim, te vrednosti nisu standardizovane za praćenje oralne antikoagulantne terapije (OAT) i rezultati se razlikuju od laboratorije do laboratorije, zavisno od metode, tipa reagensa i aparata na kome se PT određuje. Zato se za praćenje OAT umesto PT u sekundama koristi kalkulacija - INR (internationalzed normalized ratio) bazirana na PT-u, a u koju je uključena i sva varijabilnost u rezultatima poreklom od reagensa kako bi se rezultati iz različitih laboratorija mogli upoređivati.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Brojni lekovi poput antibiotika, oralnih kontraceptiva, heparina, aspirina i drugi mogu uticati na produžavanje protrombinskog vremena. Takođe, alkohol, vrsta namirnica koje se koriste u ishrani (one koje sadrže vitamin K), vitamini menjaju razultat PT-a u određenim smerovima. Zato je važno imati na umu sve te podatke pri tumačenju laboratorijskih rezultata. Iz praktičnih razloga, pacijenti koji koriste oralne antikoagulanse bi trebalo da svoju terapiju uzimaju uveče, a uzorak krvi u laboratoriji daju u jutarnjim satima, tako da interval između doze leka i određivanja INR-a bude oko 12 h. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.