PT - Protrombinsko vreme

PT - Protrombinsko vreme

  • PT
  • PT-INR
Cena u privatnim laboratorijama za PT - Protrombinsko vreme je od 210 - 600 din.
  • O analizi

    Test se koristi za skrining spoljašnjeg puta koagulacije, dijagnostiku i procenu naslednih ili stečenih nedostataka određenih faktora koagulacije (II, V, VII, X i fibrinogena), za procenu sintetske funkcije jetre (njene sposobnosti da sintetiše proteine), a kao INR za praćenje terapije oralnim antikoagulansima (kumarinima).

  • Uzorak

    Citratna krv, bitan je odnos krvi i antikoagulansa u epruveti.

  • Kada se ispituje?

    Protrombinsko vreme može biti koristan parametar u sledećem:

    • Zajedno sa aPTT-om pomaže u dijagnostici poremećaja koagulacije krvi (krvarenje ili tromboze neobjašnjivog porekla, krvarenja iz nosa, modrice, krvarenje desni). PT ukazuje na promene u spoljašnjem putu, a aPTT na promene u unutrašnjem putu koagulacije. Promena u PT može uz dijagnostički algoritam da ukaže na deficijenciju određenih faktora koagulacije (faktori II, V, VII, X) ili na prisustvo nekih inhibitora koagulacije (antifosfolipidni sindrom).
    • Preoperativna priprema pacijenata podrazumeva određivanje PT-a (naročito operacije sa mogućnošću velikog gubitka krvi).
    • U stanjima teških oštećenja i bolesti jetre (ciroza, hepatitis) protrombinsko vreme može ukazivati na stadijum oštećenja jetre.
    • Protrombinsko vreme izraženo kao INR je osnovni način praćenja oralne antikoagulantne terapije. Oralni antikoagulansi su lekovi koji blokiraju vitamin K-zavisnu karboksilaciju proteina faktora koagulacije čime ih čine nefunkcionalnim u procesu hemostaze, a dodatno njihova sinteza se smanjuje u jetri. Na taj način sprečava se prekomerno stvaranje krvnih ugrušaka kod pacijenata sa rizikom od tromboze krvnih sudova. Najpoznatiji lek iz grupe vitamin K antagonista je varfarin. Koristi se za lečenje venske tromboze, plućne embolije i ishemične srčane bolesti (infarkt, angina pektoris). Takođe, koristi se u sprečavanju sistemskih tromboembolijskih komplikacija kod bolesnika sa ishemičnom srčanom bolešću praćenom hroničnom atrijalnom fibrilacijom i kod pacijenata sa veštačkim srčanim zaliscima. Varfarin nije bezazlen lek i može se koristiti samo i isključivo kad je to potrebno i dopušteno. Postoji tačno definisani terapeutski opseg i doziranje kako bi se kod pacijenata postigla ravnoteža između krvarenja i stvaranja ugruška. Ne sme se koristiti u trudnoći i varfarin ulazi u interakcije s brojnim lekovima.

  • Priprema

    Poželjno je noćno gladovanje pre dolaska u laboratoriju, kao i preskakanje jutarnje doze antikoagulantnih lekova ukoliko je pacijent na toj terapiji. Lekove poneti sa sobom i uzeti odmah nakon uzorkovanja.

  • Detaljan opis

    Protrombinsko vreme je vreme (u sekundama) potrebno da se formira ugrušak krvi nakon povrede krvnog suda, odnosno vreme potrebno da se koaguliše krv nakon dodavanja reagensa u test epruvetu. Kada dođe do povrede krvnog suda, pokreće se proces hemostaze kroz niz kaskadnih reakcija u kojima učestvuju proteini - koagulacioni faktori, krvne ćelije trombociti i sam povređeni krvni sud. Postoje dva načina/puta započinjanja formiranja krvnog ugruška: spoljašnji i untrutrašnji, u kojima učestvuju različiti faktori koagulacije. Oba puta spajaju se u zajednički put koagulacije koji za krajnji cilj ima formiranje krvnog ugruška. Nakon nekog vremena taj ugrušak se razlaže i nastavlja se normalan protok krvi. Da bi se proces hemostaze odvijao normalno potrebno je da su svi učesnici procesa prisutni u dovoljnoj meri i dovoljno funkcionalni. Svaki višak može dovesti do prekomerne tromboze, a svaki manjak do krvarenja. Protrombinsko vreme ukazuje na kvalitet spoljašnjeg i zajedničkog puta koagulacije, tj. koristan je parametar za procenu aktivnosti faktora koagulacije koji u njemu učsetvuju. Izmereno protrombinsko vreme u sekundama poredi se sa vremenom PT-a u sekundama kod zdravih osoba. Međutim, te vrednosti nisu standardizovane za praćenje oralne antikoagulantne terapije (OAT) i rezultati se razlikuju od laboratorije do laboratorije, zavisno od metode, tipa reagensa i aparata na kome se PT određuje. Zato se za praćenje OAT umesto PT u sekundama koristi kalkulacija - INR (internationalzed normalized ratio) bazirana na PT-u, a u koju je uključena i sva varijabilnost u rezultatima poreklom od reagensa kako bi se rezultati iz različitih laboratorija mogli upoređivati.

  • Imaš snižen ili povišen rezultat za
    PT - Protrombinsko vreme?

    Isprobaj uslugu online tumačenja laboratorijskih nalaza.

    Pokreni tumačenje nalaza

    Napomena

    Brojni lekovi poput antibiotika, oralnih kontraceptiva, heparina, aspirina i drugi mogu uticati na produžavanje protrombinskog vremena. Takođe, alkohol, vrsta namirnica koje se koriste u ishrani (one koje sadrže vitamin K), vitamini menjaju razultat PT-a u određenim smerovima. Zato je važno imati na umu sve te podatke pri tumačenju laboratorijskih rezultata. Iz praktičnih razloga, pacijenti koji koriste oralne antikoagulanse bi trebalo da svoju terapiju uzimaju uveče, a uzorak krvi u laboratoriji daju u jutarnjim satima, tako da interval između doze leka i određivanja INR-a bude oko 12 h. Preporučuje se tumačenje rezultata prema referentnim vrednostima uspostavljenim u samoj laboratoriji definisanim u populaciji koja gravitira toj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.

      Literatura
    1. Petrović, M.(2009). Laboratorijska hematologija, Grafika Jureš, Čačak, 232-234 (Odlukom Nastavno – naučnog veća Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu br.2977/2 od 15.1.2009. odobreno kao udžbenik za nastavu studenata farmacije)
    2. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Edited by CA Burtis, ER Ashwood, DE Bruns. St. Louis, MO. Elsevier Saunders, 2012.
    3. V.Dopsaj, Z. Jelić-Ivanović, D.Marisavljević, G.Mitić, B.Terzić, G.Matić “Antikoagulantna terapija-klinički i laboratorijski aspekti”, Beograd, 2005
    4. Kenneth W, Nena Matijević-Aleksić. Molecular aspects of thrombosis and antithrombotic drugs. Critical Reviews in Clinical Laboratory sciences 2005;42(3):249-77
    5. Tuazon, S. and Scarpaci, A. Prothrombin Time. Medscape Drugs and Diseases. Dostupno online na http://emedicine.medscape.com/article/2086058-overview through http://emedicine.medscape.com. Pristupljeno 22/11/2018.
    6. Dugdale, D. Prothrombin time (PT). MedlinePlus Medical Encyclopedia. Dostupno online na http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003652.htm through http://www.nlm.nih.gov. Pristupljeno 22/11/2018.

Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.