Fenobarbiton

Fenobarbiton

  • PHO
Cena u privatnim laboratorijama za Fenobarbiton je od 1015 - 1700 din.
  • O analizi

    Test se koristi za praćenje adekvatno primenjene terapije fenobarbitonom, kao i procene potencijalne toksičnosti leka.

  • Uzorak

    Serum.

    LI-, Na-heparin / EDTA plazma.

  • Kada se ispituje?

    Indikacija za određivanje fenobarbitona je primena leka u terapijske svrhe, gde koncentracije leka u krvi treba da se kreću u okviru terapijskog okvira od 20,0 - 40,0 µg/ml.

  • Priprema

    Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.

  • Detaljan opis

    Fenobarbiton je supresor glavnog centralnog nervnog sistema (CNS) koji se dokazao kao efektivno sredstvo u kontroli generalizovanih ili parcijalnih napada epilepsije. Najčešće se daje u paru sa fenitoinom za kontrolu poremećaja sa kompleksnim napadima, ili sa valproičnom kiselinom u terapiji kompleksnih parijetalnih napada. Fenobarbiton se primenjuje u dozi od 60 – 300 mg/dan, kod odraslih i 3 do 6 mg/kg/dan, kod dece. Fenobarbiton se polako ali potpuno apsorbuje, sa bioraspoloživošću i do 100%. Otprilike oko 50% je vezano za proteine plazme sa volumenom distribucije 0,5 L/kg. Fenobarbiton ima dug poluživot u cirkulaciji, oko 96h i nema poznatih aktivnih metabolita koji nastaju u organizmu.

    Jedno od neželjenih dejstava leka je sedacija, koja je prisutna u početku terapije, tokom prve 2-3 nedelje, nakon čega simptomi potpuno nestaju.

    Toksičnost, koja je posledica predoziranja fenobarbitonom, karakteriše sedacija CNS-a i opadanje respiratorne funkcije. Umereno intenzivni simptomi se javljaju u vidu:

    • ataksije,
    • nistagmusa,
    • mučnine,
    • gubitka pažnje.

    i to kada su koncentracije u krvi veće od 40 µg/ml. Simptomi postaju ozbiljni kada koncentracije pređu 60 µg/ml. Ugrožavajući simptomi su posledica prisustva leka u koncentracijama većim od 100 µg/ml. Smrt nastupa zbog depresije disanja i respiratornog aresta, ukoliko se kiseonik ne obezbedi manualno.

    Ne postoje lekovi koji intereaguju ili interferiraju na bilo koji način sa farmakokinetikom fenobarbitona, dok pak fenobarbiton značajno utiče na metabolizam drugih lekova, jer indukuje sintezu enzima koji su povezani sa CYP450 (cytochrome P450) metaboličkim putem.

    Epizode akutne intermitentne porfirije su najverovatnije posledica indukcije hepatičnih enzima CYP 450 od strane fenobarbitona.

  • Imaš snižen ili povišen rezultat za
    Fenobarbiton?

    Isprobaj uslugu online tumačenja laboratorijskih nalaza.

    Pokreni tumačenje nalaza

    Napomena

    Koncentracije fenobarbitona određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti fenobarbitona je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.

      Literatura
    1. Foero O, Kastrup KW, Nielsen EL, et al: Successful prophylaxis of febrile convulsions with phenobarbital. Epilepsia 1972;13:279-28.

Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.