Eritrociti (crvena krvna zrnca) su ćelije krvi u kojima se nalazi protein hemoglobin čija je osnovna funkcija transport kiseonika do svih ćelija i tkiva, kao i transport ugljen-dioksida, nastalog tokom metaboličkih procesa iz ćelija do pluća. Kada je broj eritrocita u krvi neke osobe niži od donje granice referentnog intervala to može ukazivati na anemiju. Broj eritrocita veći od gornje granice referentnog intervala se naziva policitemija.
Uzorak pune krvi
U sklopu određivanja kompletne krvne slike, kod sumnje na stanja koja dovode do smanjenja ili povećanja broja eritrocita (anemija i policitemija).
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Crvena krvna zrnca (engl. red blood cells, RBC), ili eritrociti, su ćelije krvi oblika sočiva čija je glavna uloga prenošenje kiseonika iz pluća u tkiva. Krv je telesna tečnost koja cirkuliše krvnim sudovima. Sastoji se od krvne plazme u kojoj se nalaze rastvoreni ćelijski elementi:
Ove ćelije se stvaraju u koštanoj srži i otpuštaju u cirkulaciju. Život normalnog eritrocita traje 120 dana, nakon čega se razgrađuje u slezini.
Eritrocit sadrži protein hemoglobin, koji vezuje kiseonik i omogućava eritrocitu da prenosi kiseonik (O2) od pluća do tkiva, kao i ugljen-dioksid (CO2) iz ćelija do pluća, odakle se izdisanjem izbacuje u spoljašnju sredinu. Prolaskom kroz pluća hemoglobin se zasiti kisonikom, a prolaženjem kroz tkivne kapilare kiseonik se velikim delom oslobodi iz hemoglobina i prelazi u ćelije. Kiseonik se transportuje vezan za dvovalentno gvožđe iz hema – neproteinskog dela složenog proteina hemoglobina, pa se taj proces vezivanja kiseonika za hemoglobin preko Fe2+ koji pri tome ne menja valencu, naziva oksigenacija (ne dolazi do oksidacije gvožđa). Sa druge strane ugljen-dioksid se vezuje za proteinski deo hemoglobina, tako da se ne takmiči sa kiseonikom za transportna mesta. Ugljen-monoksid (CO), gas koji nastaje nepotpunim sagorevanjem uglja, može da izazove trovanje jer se vezuje za ista mesta za koja i kiseonik (Fe2+) u hemoglobinu i to sa mnogo većim afinitetom, pa predstavlja jak krvni otrov. Ovaj gas se oslobađa i tokom pušenja prilikom sagorevanja duvana, pa ga ima i u krvi pušača, u većem procentu nego kod nepušača.
Promene u broju eritrocita obično dovode do promena u nivou hemoglobina i hematokrita. Kada se vrednost broja eritrocita, hemoglobina i hematokrita smanje ispod označenih referentnih intervala dolazi do razvoja anemije, a kada im se vrednost poveća iznad referentnih intervala dijagnostikuje se policitemija.
Određivanje broja eritrocita se vrši u sklopu određivanja kompletne krvne slike (KKS). Smanjenje ili povećanje broja crvenih krvnih zrnaca se interpretira zajedno sa sledećim parametrima:
Smanjenje broja eritrocita se može desiti iznenada ili do njega može doći vremenom kao posledica oboljenja i stanja koje smanjuju produkciju eritrocita u koštanoj srži.
Neki od uzroka nastanka anemije su:
Neki od uzroka nastanka policitemije su:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Rezultate hematoloških parametara treba tumačiti kada je to moguće u odnosu na prethodni rezultat pacijenta, a ne u odnosu na sam referentni interval.
Transfuzije krvi dovode do promene u broju eritrocita.
U trudnoći zbog povećanja volumena ekstracelularne tečnosti dolazi do fiziološke anemije.
Žene imaju manji broj crvenih krvnih zrnaca nego muškarci.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.