Ovaj imunoesej se koristi kao pomoćno sredstvo u postavljanju dijagnoze i praćenju toka terapije Graves-ove bolesti.
Serum.
Kod praćenja terapije kod pacijenata koji imaju Gravesovu bolest i predviđanje poboljšanja, pruža značajnu pomoć pri donošenju odluke o daljem postupku lečenja. Nivo TRAb ima tendenciju opadanja tokom terapije antitiroidnim lekovima za Gravesovu bolest. Nizak nivo ili odsustvo TRAb nakon lečenja lekovima može da ukaže na remisiju bolesti, te se stoga može razmišljati o ukidanju terapije. Merenje TRAb je indikovano u toku poslednjeg trimestra trudnoće. Pošto su TRAb antitela klase IgG, ona prelaze kroz placentu te mogu izazvati neonatalno oboljenje tiroidne žlezde. Stoga je merenje TRAb u periodu trudnoće kod pacijentkinja koje imaju istoriju tiroidnog oboljenja važno za procenu rizika od tiroidnog oboljenja neonatusa.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
TSH receptori pripradaju familiji G-protein-vezujućih receptora sa 7 transmembranskih domena. Po strukturi su srodni receptorima za druge glikoproteinske hormone, kao što su LH i FSH. TSH receptor se sintetiše kao veliki prekursorski molekul (Mr 86.8; Hromozom14q 31.1) koji se deponuje u ćelijskoj membrani. Produkcija antitela na TSH receptore najverovatnije je genetskog porekla, ali može biti uzrokovana i faktorima životne sredine.
Ovaj parametar se određuje kod detekcije ili isključivanja autoimunog hipertiroidizma i njegove diferencijacije od diseminovane autonomije tiroidne žlezde. Prisustvo TRAb ukazuje na to da poremećaj pre potiče od tirotoksikoze pacijenta autoimune etiologije, nego da se javlja zbog toksične nodularne guše. Pošto se cilj lečenja Gravesove bolesti razlikuje od načina lečenja drugih oblika tirotoksikoze, određivanje početnih TRAb je od očiglednog značaja.
Detekcija TRAb u kliničkoj praksi vrši se pomoću testova druge generacije koji koriste tehniku obloženih ploča ili epruveta sa humanim ili svinjskim TSHR koji je imobilisan antitelima. Ovakvi testovi za inhibiciju vezivanja TSH određuju sposobnost serumskih TRAb da inhibiše vezivanje označenog TSH za imobilisani TSH receptor. Vrednost za osetljivost, kao i predvidljiva vrednost u sprovođenju lečenja Gravesove bolesti kod pacijenta ne zavisi od činjenice da li se u testu koristi humani rekombinant ili nativni svinjski TSH receptor. Kada je dostupno humano monoklonsko antitelo (M22) koje stimuliše tiroidnu žlezdu, može da se razvije sistem testa TRAb kod koga serumska autoantitela pacijenta inhibišu vezivanje označenog antitela koje stimuliše tiroidnu žlezdu (pre nego označeni TSH) za TSH receptor.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije antitela na TSH receptore određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti antitela na TSH receptore je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.