Urinokultura

Urinokultura

  • UK
Cena u privatnim laboratorijama za Urinokultura je od 300 - 650 din.
  • O analizi

    Analiza kojom se postavlja dijagnoza urinarnih infekcija i vrši se praćenje uspešnosti terapije.

  • Uzorak

    Urin.

  • Kada se ispituje?

    Kod sumnje na urinarnu infekciju, bilo gornjih ili donjih delova urinarnog trakta. Analiza podrazumeva zasejavanje uzorka urina na podloge propisane mikrobiološkim protokolima i izradu antibiograma, na osnovu koga se postavlja dijagnoza i prati uspešnost toka terapije antibioticima na koje je bakterija senzitivna.

  • Priprema

    Analiza urinokulture podrazumeva kao uzorak prvi jutarnji urin. Tačnije, u sterilnu posudu se sakupi srednji mlaz prvog jutarnjeg urina. Urin se može sakupljati u određeno vreme, ukoliko se prati metabolizam nekih hormona i lekova ili uspešnost terapije, uz savet lekara. Vreme koje protekne između uriniranja i ispitivanja predstavlja glavnu smetnju za dijagnostičku tačnost.

    Neophodno je voditi računa o načinu prikupljanja urina. Cilj je izbeći kontaminaciju bakterijama, koje se mogu naći na prljavim rukama ili nečistim spoljnim genitalijama. Zato je, neposredno pre uriniranja i sakupljanja uzorka urina, neophodno oprati ruke i spoljne genitalije i dobro isprati čistom vodom. Kontaminiran uzorak zahteva ponavljanje uzorkovanja kako bi se analiza sprovela.

  • Detaljan opis

    Urin je telesna tečnost koju produkuju bubrezi i sadrži vodu i sve otpadne materije koje bubreg filtrira ili proizvede. Urin se transportuje iz bubrega putem uretera do bešike, odakle se izlučuje putem uretre. Kako bi se detektovale i identifikovale bakterije i gljivice iz urina, sprovodi se analiza urinokulture.

    Analiza urinokulture podrazumeva zasejavanje male količine urina na jednu ili više agar ploča (tanak sloj hranljive podloge) i inkubaciju na sobnoj temperaturi. Nakon 24 do 48h bilo koja bakterija ili gljivica koja je prisutna u urinu će formirati male cirkularne kolonije na podlozi. Identifikacija i razlikovanje prisutnih bakterija se sprovodi uvidom u oblik i boju kolonija koje se uočavaju na hranljivim podlogama. Analizom kolonija i neposrednim posmatranjem se zbrajaju sve kolonije i utvrđuje se koliko različitih tipova je identifikovano. Kada je uzorak ispravno sakupljen, jedine bakterije koje se detektuju u uzorku urina će biti one koje su izazivači infekcije. Najčešće je reč o jednoj izolovanoj bakteriji koja je prisutna u uzorku u velikoj količini. Prisustvo više različitih tipova bakterija je moguće kod nekih infekcija, ali se u tom slučaju najčešće radi o kontaminaciji uzorka tokom prikupljanja.

    Kod izolovanih kolonija se dalje vrši izolacija i bojenje po gramu, i napravljen preparat se posmatra pod mikroskopom. Različite bakterije se boje različito i specifičnog su oblika i na taj način se identifikuju. Ukoliko ne postoji vidljiva kolonija nakon 24-48h inkubacije, kultura se smatra negativnom na ispitivane patogene. Prisustvo više patogena zahteva dodatnu analizu u vidu identifikacije prisutnih bakterija i vrši se identifikacija antibiotika na koje je bakterija osetljiva.

    Postoje 4 osnovna oblika urinarnih infekcija:

    • uretritis
    • cistitis
    • akutni uretralni sindrom
    • pijelonefritis

    One se mogu svrstati u nekomplikovane i komplikovane. Echerichia coli je vodeći izazivač nekomplikovanih urinarnih infekcija. Još jedna klasifikacija urinarnih infekcija je na:

    • one koje potiču iz gornjih delova urinarnog trakta – gornje urinarne infekcije (odnose se na bubrege, bubrežnu karlicu ili ureter)
    • donje urinarne infekcije (na nivou bešike i uretre).
    • Klasični simptomi za infekcije gornjeg urinarnog trakta su groznica i bol koji se bočno projektuje. Kod infekcija donjeg urinarnog trakta se najćešće javljaju učestala bolna mokrenja, teranje na mokrenje i disurija.

  • Tvoji rezultati su van referentnih vrednosti?

    Saznaj u roku od 4h šta to znači!

    Pokreni tumačenje laboratorijskih nalaza

    Napomena

    Uzorak urina, kao telesna tečnost, je normalno sterilan. Kontaminacija bakterijama koje su normalno prisutne u uretri ili na periuretralnoj površini može izmeniti rezultate antibiograma. Urin koji je stajao duže od 30 minuta na sobnoj temperaturi je podložan rastu kako patogenih bakterija tako i kontaminenata, što potencijalno vodi ka netačnom broju kolonija. Urin koji je prikupljen iz spoljnih katetera i sa Foley vrha katetera je neprihvatljiv kao uzorak za analizu urinokulture.

    Izolovanjem više od 10000 cfu/ml određenog patogena u uzorku urina je indikacija da postoji infekcija urinarnog trakta.

      Literatura
    1. Forbes BA, Sahm DF, Weissfeld AS: Infections of the urinary tract. In Bailey and Scott’s Diagnostic Microbiology. 12th edition. St. Louis, MO, Mosby, 2007, pp 842-855.

Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.