Vitamin K je neophodan za funkcionisanje proteina koji učestvuju u procesu zgrušavanja krvi i na taj način sprečava krvarenje. Osim toga, sprečava nekontrolisano taloženje kalcijuma u krvnim sudovima, zbog čega ima pozitivan efekat na zdravlje kardiovaskularnog sistema. Takođe, ima i ulogu u stvaranju zdravih kostiju. Postoje dve grupe prirodnih vitamina K, a to su K1 i K2. Vitamin K1 se nalazi u zelenom lisnatom povrću i nekim biljnim uljima, a vitamin K2 unosimo konzumiranjem fermentisanih proizvoda, sireva, kobasica, džigerice i jaja. Kod nedostatka vitamina K postoji veća verovatnoća da ćete lakše prokrvariti, a vreme krvarenja će biti produženo nakon povrede ili operacije. Vitamin K se retko detektuje u toksičnim koncentracijama, čak i pri visokom unosu, iz razloga što se vrlo brzo razgrađuje i izlučuje iz organizma. Ovim testom se procenjuje koncentracija cirkulišućeg vitamina K, kao indikatora dijetetskog unosa i statusa.
Serum
Određivanjem vitamina K se procenjuje koncentracija cirkulišućeg vitamina K, kao indikatora dijetetskog unosa i statusa.
Uzorak se uzima natašte, nakon noćnog gladovanja (10-12 sati gladovanja).
Vitamin K je neophodan za funkcionisanje proteina koji učestvuju u procesu zgrušavanja krvi i na taj način sprečava krvarenje. Osim toga, sprečava nekontrolisano taloženje kalcijuma u krvnim sudovima, zbog čega ima pozitivan efekat na zdravlje kardiovaskularnog sistema. Takođe, ima i ulogu u stvaranju zdravih kostiju, a dejstvo vitamina K na kosti se povećava u prisustvu vitamina D.
Postoje dve grupe prirodnih vitamina K, a to su K1 i K2. Vitamin K1 (filokinon) nalazi se u zelenom lisnatom povrću poput brokolija, kupusa, spanaća, blitve, kelja, peršuna, zelene salate. Sojino ulje, ulje uljane repice i maslinovo ulje su takođe dobar izvor vitamina K1. Preporučuje se dodatak hladno ceđenog maslinovog ulja pri konzumiranju zelenog lisnatog povrća, jer se vitamin K apsorbuje u prisustvu masti.
Vitamin K2 obuhvata više različitih molekula koji se među sobom neznatno razlikuju po svojoj hemijskoj strukturi i oni se nazivaju menakinoni. Neke molekule vitamina K2 stvaraju određene bakterije, pa zato ovaj vitamin nalazimo u fermentisanim proizvodima, sirevima, kobasicama i japanskom jelu natto. Vitamin K2 se takođe nalazi u jetri (džigerici) i jajima. Mikroorganizmi koji su prisutni u crevima ljudi stvaraju vitamin K2. Takođe, jedna vrsta vitamina K2 (K2 MK-4) nastaje u nama i životinjama iz vitamina K1 putem određenih enzimskih reakcija.
Apsorbuje se putem žuči.
Faktori rizika za pojavu nedostatka vitamina K su:
Kod novorođenčadi je povećan rizik od nedostatka vitamina K i pojave hemoragijske bolesti novorođenčadi (bolest koju karakteriše krvarenje) usled
Iz ovog razloga se novorođenčadi daje vitamin K.
Poremećaji koagulacije (zgrušavanja) javljaju se tek kod ozbiljnog nedostatka vitamina K. Protrombinsko vreme je test kojim se procenjuje brzina zgrušavanja krvi. Kod nedostatka vitamina K onemogućena je funkcija nekih faktora koagulacije koji učestvuju u zgrušavanju krvi. Zgrušavanje krvi je otežano, pa se produžava vreme koje je potrebno za ovaj proces (protrombinsko vreme, PT).
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Naglasite osoblju laboratorije ako ste na antikoagulantnoj terapiji antagonistima vitamina K (varfarin, Farin®, acenokumarol, Sintrom®).
Kristina Bondokić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer farmacija – medicinska biohemija. Stručno znanje usavršava radom u toksikološkoj laboratoriji, a zatim u laboratoriji za kontrolu kvaliteta lekova. Poreklom iz Kladova, obožava Dunav i ples