Anti-neutrofilna citoplazmatska antitela (engl. anti-neutrophil cytoplasmic antibodies - ANCA) su autoantitela koja napadaju neutrofilne granulocite, vrstu leukocita koji učestvuju u odbrani od infekcija. Test se koristi za kvantitativno određivanje cANCA antitela. Služi kao pomoć pri postavljanju dijagnoze i praćenju sistemskog vaskulitisa (autoimunsko oboljenje koje dovodi do zapaljenja krvnih sudova). Ovaj test se koristi i kao dodatna analiza koja omogućava razlikovanje Kronove bolesti od ulcerativnog kolitisa, kao dve srodne inflamatorne bolesti creva.
Uzorak seruma.
Kod postavljanja dijagnoze i praćenja nekih formi autoimunskog vaskulitisa i razlikovanja ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Imunski sistem se bori protiv infekcije uz pomoć antitela. Antitela se normalno proizvode kao odgovor na antigene (proteine i strane supstance u organizmu), koji uglavnom odgovaraju infektivnim organizmima. Ponekad antitela identifikuju normalne proteine u organizmu kao infektivne („strane“) i napadnu ih, pokrećući kaskadu inflamacije. Ova antitela se nazivaju autoantitela i izazivaju napad organizma na sopstvene ćelije.
Anti-neutrofilna citoplazmatska antitela (engl. anti-neutrophil cytoplasmic antibodies - ANCA) su autoantitela koja napadaju neutrofilne granulocite, vrstu leukocita koji učestvuju u odbrani od infekcija. Opisana su 1960. godine kod pacijenata sa reumatoidnim artritisom, autoimunskom neutropenijom i ulceroznim kolitisom. U ANCA-povezanom vaskulitisu ANCA obično vežu dve vrste proteina koji se normalno nalaze u citoplazmi neutrofila. Ova dva proteina se nazivaju proteinaza 3 (PR3) i mijeloperoksidaza (MPO). Pacijenti sa vaskulitisom obično imaju autoantitela na PR3 (PR3-ANCA) ili na MPO (MPO-ANCA), ali ne na oba.
ANCA mogu biti prisutna kod mnogih autoimunskih oboljenja koja izazivaju inflamaciju, uništavanje tkiva i organa. cANCA/PR3 se češće viđaju kod granulomatoze sa poliangitisom, dok se pANCA/MPO antitela češće sreću kod mikroskopskog poliangitisa.
ANCA nisu jedina autoantitela koja se mogu izmeriti u krvi osoba obolelih od vaskulitisa, ali su direktno uključena u oštećenje malih krvnih sudova. Vezivanje ANCA za neutrofile u krvi rezultuje:
Ovo rezultuje suženjem, opstrukcijom krvnih sudova ili pojavom aneurizmi. Pojava simptoma zavisi od stepena autoimunske aktivnosti i zahvaćenog dela tela.
Neki lekovi (propiltiouracil, hidralazin i penicilamin) su povezani sa razvojem ANCA autoanitela i pojavom vaskulitisa.
Nekoliko tipova sistemskog vaskulitisa je blisko povezano sa ANCA:
ANCA takođe služe za razlikovanje ulceroznog kolitisa od Kronove bolesti. Kod 80% pacijenta sa ulceroznim kolitisom atipična ANCA antitela su prisutna u krvi.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije cANCA određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti cANCA je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta. U većini slučajeva, biopsija pogođenog krvnog suda je neophodna da bi se potvrdila dijagnoza autoimunskog vaskulitisa.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.